Raimondo d'aronco'nun sultanahmet marmara üniversitesi rektörlük binası: restorasyon uygulamaları ve mekânsal inceleme
Raimondo d'aronco's sultanahmet marmara university rectorate building: restoration applications and spatial study
- Tez No: 977903
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Osmanlı mimarisinin önemli bir yapısı olan Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası'nı, İtalyan mimar Raimondo D'Aronco'nun İstanbul'daki çalışmaları bağlamında incelemiştir. Çalışma, binanın kavramsal, işlevsel ve mekânsal özelliklerini ortaya koyarak, dönemin mimari yaklaşımlarını ve modernleşme sürecinin etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırma, öncelikle geç dönem Osmanlı mimari üslubunu ve D'Aronco'nun tasarım yaklaşımını ele almakta, ardından Rektörlük Binası'nın tarihsel gelişimini ve yıkım ve restorasyon süreçlerini incelemektedir. Bu kapsamda, 1980'lerde gerçekleştirilen müdahalelerin ve 2021-2025 yılları arasında gerçekleştirilen kapsamlı restorasyon projelerinin karşılaştırmalı bir değerlendirmesi de yer almaktadır. Binanın planı, cephe düzeni, malzeme kullanımı ve mekânsal yapılandırması hem arşiv belgeleri hem de güncel restorasyon bulguları ışığında analiz edilmektedir. Çalışma, binanın yalnızca idari bir yapı değil, aynı zamanda Osmanlı modernleşmesinin mimari bir temsili olduğunu göstermektedir. Restorasyon sürecinde orijinal malzemelere geri dönülmesi, ahşap işçiliğinin arşiv belgelerine göre yeniden üretilmesi ve çatı yapısının güçlendirilmesi gibi müdahaleler, binanın tarihi ve estetik değerini pekiştirmiştir. Marmara Üniversitesi Rektörlük Binası'nın günümüzde hem işlevsel hem de sembolik bir rol oynamaya devam ettiğini ve uygun koruma yöntemleriyle gelecek nesillere aktarılabilecek kültürel bir mirası temsil ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Sultanahmet Rectorate Building of Marmara University, an important structure of Ottoman architecture, has been examined in the context of Italian architect Raimondo D'Aronco's work in Istanbul. The study aims to reveal the conceptual, functional, and spatial characteristics of the building and to evaluate the architectural approaches of the period and the effects of the modernization process. The research primarily examines the late Ottoman architectural style and D'Aronco's design approach, then examines the historical development of the Rectorate Building and the demolition and restoration processes. In this context, it also includes a comparative assessment of the interventions carried out in the 1980s and the comprehensive restoration projects carried out between 2021 and 2025. The building's plan, facade layout, use of materials, and spatial structure are analyzed in light of both archival documents and current restoration findings. The study shows that the building is not only an administrative structure but also an architectural representation of Ottoman modernization. Interventions such as returning to the original materials during the restoration process, reproducing the woodwork according to archival documents, and reinforcing the roof structure have reinforced the historical and aesthetic value of the building. It has been demonstrated that the Marmara University Rectorate Building continues to play both a functional and symbolic role today and represents a cultural heritage that can be passed on to future generations through appropriate conservation methods.