The role of awe on self-referential processing: AN EEG oscillation study
Hayranlık duygusunun kendine referanslama süreçlerine etkisi: EEG osilasyon çalışması
  1. Tez No: 977904
  2. Yazar: YUNUS EMRE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Nöroloji, Psikoloji, Biophysics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilimler Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, hayranlık duygusunun benlik-referanslı işleme (SRP) üzerindeki etkilerini elektrofizyolojik düzeyde incelemeyi amaçlamaktadır. Katılımcılar, hayranlık uyandıran ya da nötr video kliplerine maruz kaldıktan sonra semantik, somatik, dikkat ve meditasyon görevlerini tamamlamışlardır. Deney boyunca EEG kaydedilerek alfa (8-13 Hz) ve teta (4-7 Hz) bantlarında tepe frekansı ve tepe güç değeri analiz edilmiştir. Ayrıca, hayranlık indüksiyonunun başarıyla gerçekleştiğini doğrulamak amacıyla kalp atım hızı (EKG) ölçülmüştür. Otuz bir sağlıklı yetişkin üç hayranlık uyandıran ve üç nötr video izlemiş, her birinin ardından ilgili görevleri tamamlamıştır. Katılımcılar ayrıca her bloktan önce ve sonra Benlik-Büyüklüğü Ölçeğini doldurarak benlik temsillerindeki algılanan değişiklikleri rapor etmiştir. Sonuçlar, hayranlık ve kontrol koşulları arasında algılanan benlik büyüklüğü, kalp atım hızı ya da dikkat ve hoşlanma derecelerine ilişkin öznel değerlendirmelerde anlamlı bir farklılık göstermemiştir. EEG analizlerinde alfa ve teta aktivitesinde güçlü bölgesel ve hemisferik desenler gözlenmiş; ancak bunlar hayranlığa özgü bir modülasyondan ziyade genel görev katılımını yansıtmıştır. Benzer şekilde, katılımcıların“Daha Küçük Benlik”,“Değişim Yok”ve“Daha Büyük Benlik”gruplarına ayrılması, nöral ölçümlerde anlamlı farklılık ortaya koymamıştır. Bu bulgular, laboratuvar ortamında video tabanlı yöntemlerle hayranlığın tutarlı şekilde indüklenmesinin metodolojik zorluklarını vurgulamaktadır. Uyaran süresi, tekrarlar ve ekolojik geçerliliğin azalması, hayranlık deneyiminin gücünü sınırlamış olabilir. Bununla birlikte, çalışma EEG ve doğrulama amaçlı EKG ölçümlerini bütünleştiren kapsamlı bir paradigma sunarak, benlik-referanslı işlemeyi anlamaya disiplinlerarası bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of awe on self-referential processing (SRP) at the electrophysiological level. Participants were exposed to awe-inducing or neutral video clips, followed by semantic, somatic, attention, and meditation tasks. EEG was recorded throughout the experiment to analyze peak frequency and peak magnitude in the alpha (8-13 Hz) and theta (4-7 Hz) bands. Additionally, heart rate (ECG) was measured to validate the successful induction of awe. Thirty-one healthy adults viewed three awe-inducing and three neutral videos, each followed by the corresponding tasks. Participants also completed the Self-Size Scale before and after each block to report perceived changes in self-representation. Results showed no significant differences in perceived self-size, heart rate, or subjective ratings of attention and pleasantness between awe and control conditions. EEG analyses revealed robust regional and hemispheric patterns in alpha and theta activity; however, these reflected general task engagement rather than awe-specific modulation. Likewise, grouping participants into“Smaller Self,”“No Change,”and“Bigger Self”categories did not yield significant differences in neural measures. These findings highlight the methodological challenges of reliably eliciting awe in laboratory settings using video-based induction. Factors such as stimulus duration, repetition, and reduced ecological validity may have limited the strength of the awe experience. Nevertheless, the study provides a comprehensive paradigm integrating EEG with validation via ECG, underscoring the complexities of awe research. Its contribution lies in offering an interdisciplinary perspective on self-referential processing and establishing a methodological foundation for future research.