İki bölgeli güç sistemlerinde yük frekans kontrolü için adaptif denetleyici tasarımı
Adaptive controller design for load frequency control in two area power systems
- Tez No: 977921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞİNASİ AYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, güç sistemlerinde yük frekans kontrolünü daha etkin bir biçimde yapabilmek adına literatürde çalışmalarda sıklıkla tercih edilen farklı yapıdaki beş güç sistem modeli ele alınmıştır. Çalışmada; iki bölgeli ara ısıtmasız termal güç sistemi, doğrusal olmayan GDB ve GRC özellikli ara ısıtmasız termal güç sistemi, çok kaynaklı tek bölgeli ve çok kaynaklı iki bölgeli güç sistemleri incelenmiştir. Her bir model için, literatürde etkinliği ispatlanan denetleyiciler ile bu tez kapsamında önerilen adaptif TANH-PID denetleyicisinin performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Denetleyici tasarımında, sistem tepkisinde aşımın azaltılması ve kısa sürede kararlı duruma ulaşılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda geliştirilen adaptif TANH-PID denetleyici, hippopotamus optimizasyon algoritması ve ITAE performans indeksiyle entegre çalıştırılarak, her sistem için en uygun denetleyici parametreleri elde edilmiştir. Yapılan analizlerde; frekans değişimi, bağlantı hattı güç değişimi ve oturma zamanı gibi performans ölçütleri dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlar, önerilen denetleyicinin tüm sistemlerde literatürdeki mevcut yöntemlere kıyasla daha üstün performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu üstünlük, önerilen denetleyicinin adaptif tanjant hiperbolik yapısı sayesinde geçici durumlarda hızlı ve kararlı tepki verebilmesi, dış etkilere ve sistem parametrelerindeki değişimlere karşı da yüksek dayanıklılık göstermesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, five different power system models, frequently preferred in the literature, are examined to achieve more effective load frequency control in power systems. The study investigates a two area non reheat thermal power system, nonlinear non reheat thermal power systems with GDB and GRC features, as well as multi source single area and multi source two area power systems. For each model, the performance of controllers that have been proven effective in the literature is comparatively evaluated with the adaptive TANH-PID controller proposed in this thesis. The controller design aims to minimize overshoot and achieve a fast transition to the steady state. To this end, the adaptive TANHPID controller is integrated with the hippopotamus optimization algorithm and the ITAE performance index to obtain optimal controller parameters for each system. In the analysis, performance criteria such as frequency deviation, tie-line power variation, and settling time are considered. The results demonstrate that the proposed controller shows superior performance compared to existing methods in the literature across all examined systems. This superiority stems from the adaptive hyperbolic tangent structure of the proposed controller, which enables a fast and stable response during transient conditions, along with high robustness against external disturbances and variations in system parameters.