Kişisel stil danışmanlığında marka değeri temelli model önerisi
A brand equity-based model proposal in personal style consulting
  1. Tez No: 977923
  2. Yazar: GÜZİDE YÜCEL SOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TÜRKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moda Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren stil danışmanlarının çalışma biçimlerini inceleyerek literatürdeki boşluğu doldurmayı ve yeni bir stil danışmanlığı hizmet modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi; marka ve kişisel marka, imaj ve kişisel imaj, göstergebilim, giysi ve aksesuar kavramları ile algı ve oran prensiplerine dayalı teorik yaklaşımlar üzerine inşa edilmiştir. Bu kapsamda Keller Marka Değeri Modeli, Ebbinghaus İllüzyonu, Gestalt İlkeleri, Kanon ve Bauhaus Pedagojisi gibi kuramsal temeller, stil ve imaj ilişkisini açıklamada başlıca referans noktaları olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel hedefi, karma nitelikli bir hizmet modeli ortaya koymaktır. Mevcut stil danışmanlığı uygulamaları referans alınarak, Keller Marka Değeri Modelinden esinle bireyin markalaşma sürecine benzer biçimde stil yaratımı ele alınmıştır. Ancak bu çalışmada, stilin yalnızca bütünsel bir sonuç olarak değil, temel unsurlarına ayrıştırılarak analiz edilmesi gerektiği savunulmaktadır. Önerilen modelde stil; renk, vücut şekli ve karakter/yaşam tarzı olmak üzere üç temel unsur üzerinden tanımlanmıştır. Bu yaklaşım, giysi tasarımının üç ana boyutu olan renk, kalıp ve tarz ile paralellik göstermektedir. Böylelikle giysinin rengi kişiye uygun renklerle; kalıbı bireyin vücut şekli ile; tarzı ise kişinin kişilik özellikleri, karakteri ve yaşam tarzıyla ilişkilendirilmiştir. Modelin uygulama boyutu, stil analizi, renk analizi, vücut analizi ve stil türleri üzerine gerçekleştirilen kapsamlı incelemelerle desteklenmiştir. Özellikle mevsimsel renk analizi ve vücut şekillerine göre giyim önerileri, modelin kişiselleştirilmiş yapısını güçlendirmektedir. Bu bağlamda geliştirilen stil danışmanlığı hizmet modeli, hem bireysel imajın yönetimine katkı sağlamakta hem de stil danışmanlığının akademik literatürde standartlaşmasına zemin hazırlamaktadır. Sonuç olarak, tez kapsamında önerilen stil danışmanlığı hizmet modeli; kişiye özel, bütüncül ve aktarılabilir bir süreç olarak tasarlanmıştır. Model, yalnızca bireylerin giyim tercihlerine rehberlik etmekle sınırlı kalmayıp, moda ve tasarım alanında stil danışmanlığının metodolojik temellerine kuramsal bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to fill the gap in the literature by examining the working practices of style consultants operating in Turkey and to develop a new service model for style consulting. The theoretical framework of the research is built upon concepts of brand and personal brand, image and personal image, semiotics, clothing and accessories, as well as theoretical approaches based on principles of perception and proportion. In this context, theoretical foundations such as Keller Brand Equity Model, the Ebbinghaus Illusion, Gestalt Principles, the Canon, and Bauhaus Pedagogy have been evaluated as key reference points in explaining the relationship between style and image.The main objective of the study is to propose a hybrid qualitative service model. Drawing on current style consulting practices and inspired by Keller Brand Equity Model, style creation is approached similarly to an individual's branding process. However, this study argues that style should not be treated solely as a holistic outcome but rather analyzed by breaking it down into its fundamental components. In the proposed model, style is defined through three main elements: color, body shape, and character/lifestyle. This approach parallels the three essential dimensions of garment design: color, pattern, and style. Accordingly, the color of clothing is associated with suitable personal colors; the cut with the individual's body shape; and the style with personality traits, character, and lifestyle.The applied dimension of the model is supported by comprehensive examinations of style analysis, color analysis, body analysis, and style types. In particular, seasonal color analysis and clothing recommendations based on body shapes strengthen the personalized structure of the model. Within this framework, the developed style consulting service model contributes both to the management of individual image and to the standardization of style consulting in the academic literature. In conclusion, the style consulting service model proposed in this thesis has been designed as a personalized, holistic, and transferable process. The model not only provides guidance for individuals' clothing choices but also offers a methodological contribution to the theoretical foundations of style consulting within the fields of fashion and design.