Geçmişten günümüze Almanya'da ekslibris
Exlibris from past to present in Germany
  1. Tez No: 211505
  2. Yazar: SEZİN TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLBİN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Geçmisten Günümüze Almanya'da Ekslibris? adı altında yürütülen Yüksek Lisans Tez çalısmasında amaç, ekslibrisin Almanya'da nasıl ortaya çıktıgını, hangi asamalardan geçtigini ve nasıl gelistigini arastırmaktır. Dönemlerine göre sanatçıları incelemek, Almanya'daki ekslibris koleksiyonlarına ulasmak, Alman Ekslibris Derneginin Almanya'daki ekslibris hareketlenmesindeki rolünü incelemek, günümüzde ekslibrisin nasıl tanımlandıgı saptamaktır. Bu arastırma sırasında kaynak tarama, söylesi ve anket yöntemleri kullanılmıstır. Tez çalısmasının ilk iki yılı Anadolu Üniversitesinde, son bir yılı ise Almanya da HAWK Hochschule Für Angewante Wissenschaft Und Kunst'da devam etmistir. Bu amaçla, basta Almanya'da Hildesheim, Hannover, Hamburg, Bremen, Berlin, Köln, Wolfenbüttel de müze incelemeleri ve kütüphane arastırmaları yapılmıstır. Wolfenbüttel'de bulunan Herzog August Bibliothek de bulunan ekslibris koleksiyonu ve bu kütüphanedeki kaynak kitaplar incelenmistir. Alman Ekslibris Dernegi (DEG) yöneticilerinden Sayın Birgit Göbel Stiegler ile tez çalısması hakkında görüsülmüstür ve kendisinin koleksiyonu incelenmistir. Alman Ekslibris Dernegi üyesi ve Alman ekslibrisleri üzerine bir doktora çalısması ve bu konu hakkında birçok kitabı bulunan Dr. Henry Tauber ile görüsülmüstür. Tauber'in ekslibris koleksiyonu incelenerek, özel kütüphanesinde arastırma yapılmıstır. Arastırma süresi içersinde Alman Ekslibris Dernegi'nin Nisan 2007'de yapılan kongresi icelenmistir. Bu kongre sırasında dernek yöneticileri, üyeler ve ekslibris koleksiyonerleri ile tanısılmıstır. Dört sorudan olusan kısa bir anket çalısması yapılmıstır. Bu kongre kapsamında Schloßburg Müzesindeki Ekslibris koleksiyonu incelenmistir. Tez kapsamında, Dipl. Des. Paul Kunofski danısmalıgında, Leipzig Kitap Fuarında HAWK/Hildesheim standında Ekslibris çalısmaları sergilenmistir. HAWK Hildesheim'da Dipl. Des. Christoph Lemmer ile birlikte Ekslibris uygulamaları yapılmıstır. 20 Mayıs 2007 de Nienburg da Spargel Museum da Tez çalısmasındaki ekslibris uygulamalarından olusan kisisel ekslibris sergisi açılmıstır. HAWK/ Hildesheim, Bilkent Üniversitesi, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu Üniversitesi ve Y.Ö.K. kütüphanesi, internet kaynakları, incelenerek konuyla ilgili genel bir literatür taraması yapılmıstır. Almanya basta olmak üzere, talya, Polonya, spanya, Belçika, Fransa ve Türkiye de çesitli müze incelemeleri yapılmıstır. Arastırma sırasında yapılan bütün veriler ve gözlemler, tezin amacı dogrultusunda degerlendirilerek arastırma sonuçlandırılmıstır. Bu tez çalısmasında günümüz Alman ekslibris tasarımcıları ve kuramsal açıdan bu konu ile ilgilenen insanlar ile iletisime geçilip fikir ve kaynak alısverisinde bulunulmustur. Sonuç olarak yapılan tüm bu arastırmalar, günümüz Alman ekslibris sanatına ısık tutmaktadır. Modern ekslibris Almanya'da ortaya çıkmıs ve en gelismis örneklerini yine Almanya'da vermistir. Ekslibirs kelimesinin evrensel bir hale gelmesi yine Almanya'da olmustur. Ekslibrisi sadece uygulama olmaktan çıkartıp kuramsal açıdan bu alanda olusan eksikleri gidermek için makaleler ve düzenli bir dergi yayınlanmıstır. 1891 de kurulan Alman Ekslibris Dernegi, sanatçıları ve koleksiyonerleri bulusturan bir kurumdur. Bu dernek kurulan en eski Ekslibris dernegidir ve hala varlıgını sürdürmektedir. Avrupa'da baskıresim alanında önemli bir yere sahip olan Almanya'da ekslibris sanatının gelisimi, bugün bulundugu konum, Alman ekslibris tasarımcıları bu tez çalısması ile incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of the MA thesis, conducted under the name ? Exlibris from past to present in Germany?, is not only to research how exlibris emerged in Germany, what stages it went through, and how it developed, but also to study the artists according to their era, to obtain to the exlibris collections in Germany, to examine the role of the German Exlibris association in the exlibris movement in Germany and to define exlibris in our time. During the course of this study, research methods of source scanning, chat and survey have been employed. The first two years of the study were conducted at Anadolu University and the last year of it continued at HAWK Hochschule Für Angewante Wissenschaft Und Kunst in Germany. With this aim, the study was carried out in museums along with reseach in libraries, firstly in Hildesheim, Hannover, Hamburg, Bremen, Berlin, Kölln and Wolfenbüttel in Germany. The exlibris collection and books in the museum of Herzog August Bibliothek in Wolfenbüttel were examined. Birgit Göbel Stiegler, one of the excutives of the German Exlibris Assosiation (D.E.G.), was seen interviewed about the thesis and her collection was studied. Dr. Henry Tauber, who is a member of German Exlibris Assosiation and has a Ph.d. and a great many books concerning the German Exlibris was interviewed. Taubers?s exlibris collection was checked and research was conducted in his private library. During the research period, the congres of the German Exibris Assosiationin in April, 2007 was observed. At this congres, the executives and members of the assosiation and the exlibris collectionist became acquainted with eachother. A short survey, made up of four questions was conducted. During the course of the congre, the exlibris collection in Schloßburg Museum was examined. Included in this thesis are the exlibris studies which were exhibited at the HAWK/ Hildesheim stand at the Leipzig Book Fair under the supervision of Dip. Des. Paul Kunofski. Exlibris was put into practice with Dip. Des. Christoph Lemmer at HAWK/ Hildesheim. The personal exlibris exhibition consisting of exlibris practices in the thesis opened at the Nienburg Spargel Museum on 20th May, 2007. A general literatur scanning was carried out through study at HAWK/ Hildesheim, Bilkent University, Anatolian Civilization Museum, Anadolu University, Y.Ö.K. library and internet sources. A variety of museum studies was conducted, firstly in Germany, Italy, Polland, Spain, Belgium, France, and Turkey.research was completed by evaluating all data and observation during the research according to the aim of the thesis. In this thesis, modern German Exlibris conceptionists and people interested in the subject interms of theory were contacted and ideas and sources were exchanged. As a result, all these studies conducted throw light on the modern German art of Exlibris modern exlibris first emerged in Germany and provided its most developed examples in Germany . the name ? Exlibris? became universal throughout Germany, too. Articles and magazines have been published to promote exlibris, not only in practice, but also to eliminate the theortical deficiencies in this area. The German exlibris assosiation, founded in 1891, is an institution which brings artist and collectionists together. This is the oldest association is its field and it stil exists. The development of the art of exlibris in Germany, which enjoys an important position throughout Europe in the area of printmaking, its position today and German Exlibris conceptionnists were examined through this thesis