“Art Nouveau”sanat akımında ferforjenin kullanımı ve bu alanda üretilen figüratif heykel örnekleri
The use of wrought iron in the 'Art Nouveau' art movement and examples of figurative sculpture produced in this field
- Tez No: 977925
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DUYULER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Art Nouveau, 20. yüzyılın başında zirveye ulaşan bir sanat akımıdır ve doğal formları dekoratif sanatlarla kusursuz bir şekilde kaynaştırmasıyla ünlüdür. Bu estetik anlayış doğrultusunda sanatçılar, geleneksel malzeme sınırlarının ötesine geçerek doğanın akışkanlığını daha etkili biçimde yansıtmanın yollarını aramışlardır. Dönemin diğer malzemelerinden farklı olarak ferforje, sanatçılara ve mimarlara organik şekilleri ve temaları daha önce ulaşılamayan yollarla keşfetmeleri için şekillendirilebilir ve sağlam bir ortam sağlamıştır. Bu tezin odak noktası, Art Nouveau hareketi içinde figüratif heykellerin yaratılmasında ferforjenin benimsenmesi ve uyarlanması olup, üslubu tanımlayan akışkanlık ve natüralizmi ifade etme kabiliyetinin altını çizmektir. Bu bağlamda, Émile Robert, Georges de Feure ve Hector Guimard atölyeleri gibi önemli zanaatkârların eserleri de dâhil olmak üzere öne çıkan örnekler, ferforjenin işlevsel kullanımının ötesine geçerek Art Nouveau'nun ideallerinin temel sanatsal ifadesi haline gelişini göstermek amacıyla ele alınmaktadır. Karmaşık kapı kemerlerinden geniş çaplı kamusal enstalâsyonlara kadar uzanan heykeller aracılığıyla bu tez, ferforjenin sadece bir araç değil, Art Nouveau'nun ethosunun dönüştürücü bir ifadesi olduğunu göstererek, hareketin modern sanat ve mimari üzerindeki etkisinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. ANAHTAR KELİMELER Art Nouveau, Ferforje, Heykel, Mimari Tasarım, Modernizm ve Zanaatkârlık
Özet (Çeviri)
Art Nouveau was a prominent artistic movement that reached its peak in the early 20th century, renowned for seamlessly blending natural forms with the decorative arts. In line with this aesthetic philosophy, artists sought to transcend the limitations of traditional materials in order to more effectively convey the fluidity of nature. Unlike other materials of the period, wrought iron offered artists and architects a malleable yet durable medium through which they could explore organic shapes and themes in unprecedented ways. This thesis focuses on the adoption and adaptation of wrought iron in the creation of figurative sculptures within the Art Nouveau movement, underlining its capacity to express the fluidity and naturalism that define the style. Within this context, prominent examples—including works produced by the ateliers of Émile Robert, Georges de Feure, and Hector Guimard—are examined to demonstrate how wrought iron surpassed its merely functional role to become a core artistic expression of Art Nouveau ideals. Through sculptures ranging from intricate doorway arches to large-scale public installations, this study reveals how wrought iron was not simply a tool but a transformative embodiment of the Art Nouveau ethos. In doing so, it contributes to a broader understanding of the movement's lasting influence on modern art and architecture. KEYWORDS Art Nouveau, Architectural Design, Modernism and Craftsmanship, Sculpture, Wrought Iron