Erzurum il merkezinde bulunan tarihi camii minarelerinin modal davranış parametrelerinin deneysel olarak elde edilmesi
Experimental obtaining of modal behavior parameters of historical mosque minarats in Erzurum city center
  1. Tez No: 977931
  2. Yazar: AYGÖKÇE İREM ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK OKUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Geçmişten bugüne kadar birçok medeniyete ev sahibi olan Erzurum tarihi eser bakımından oldukça zengindir. Tarihi camiler bu zenginliğin başında gelmektedir. Erzurum deprem riski bakımından sık sık depremlerin yaşandığı ve tehlikeli bir konum üzerinde bulunmaktadır. Gelecek dönemde yaşanması kuvvetle muhtemele depremler öncesi önlemler alınması, kültür mirasımızın korunması ve geleceğe devredilmesi bakımından büyük önem arz etmektedir. Tahribatsız bir deney yöntemi olan operasyonel modal analiz, yapının doğal titreşimleri üzerinden modal parametrelerin belirlenmesine imkân tanımaktadır. Bu yönüyle tarihi yapılar için güvenilir bir değerlendirme aracı sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, Erzurum il merkezinde yer alan tarihi cami minarelerinin dinamik davranışlarının belirlenmesi amacıyla operasyonel modal analiz yöntemi uygulanmıştır. Çalışma kapsamında Erzurum'da bulunan 9 tarihi cami minaresinin sonlu elemanlar modelleri SAP2000 yazılımında oluşturulmuş ve teorik modal analizler gerçekleştirilmiş, Operasyonel modal analiz uygulaması ile minarelerin dinamik davranış parametreleri deneysel olarak elde edilmiştir. Daha sonra teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırılarak minare modellerinde model kalibrasyonları yapılmıştır. Model kalibrasyonları ile deneysel modal analiz sonuçlarının biribirine çok yakın olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Erzurum, which has hosted numerous civilizations throughout history, is remarkably rich in cultural heritage, particularly historical mosques. However, the city is located in a seismically active region where destructive earthquakes have occurred frequently. Taking preventive measures before possible future earthquakes is therefore of great importance in terms of protecting and transferring cultural heritage to future generations. Operational Modal Analysis, a non-destructive testing method, allows the identification of modal parameters based on the natural vibrations of a structure and thus provides a reliable tool for the assessment of historical buildings.In this thesis, Operational modal analysis was applied to determine the dynamic behavior of historical mosque minarets located in the city center of Erzurum. Within the scope of the study, finite element models of nine historical mosque minarets were created using SAP2000 software, and theoretical modal analyses were conducted. Subsequently, field measurements were carried out, and the dynamic behavior parameters of the minarets were experimentally obtained through operational modal analysis The theoretical and experimental results were then compared, and model calibrations were performed. The calibration studies showed that the calibrated finite element models yielded modal analysis results in close agreement with the experimental findings.