Yenilenebilir enerji yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisi: AB ülkeleri ve Türkiye'ye yönelik bir uygulama
The effect of renewable energy investments on economic growth: An application for EU countries and Turkey
  1. Tez No: 977950
  2. Yazar: NEBİA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE MEDER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
Özet
Popülâsyonun artışı, teknolojik yenilikler, yaşam standartlarındaki değişmeler ve bu sebeplere bağlı olarak artan enerji ihtiyacı ülkeleri yeni arayışlara itmiştir. Enerji ihtiyacının büyük çoğunluğunun fosil yakıtlardan karşılanıyor olması, ülkelerin çevre sorunu ve iklim krizi ile karşılaşmasına neden olmuştur. Diğer yandan fosil yakıtlarının ilerde tükenecek olması enerji arz güvenliği sorununu doğurmuştur. Bu sebeplerden dolayı; enerji açığı olan ülkelerin yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları potansiyelini belirleyip yeşil enerji temelli politikalarını ön plana çıkarması gerekmektedir. Çalışmanın ampirik kısmında, yenilenebilir enerji yatırımları ile ekonomik büyüme ilişkiyi tespit etmek için panel veri analizi uygulanmıştır. Avrupa Birliği ve Türkiye'nin 2010- 2021 dönemini kapsayan yıllık verileri kullanılarak yenilenebilir enerji yatırımları, ekonomik büyüme ve istihdam modelleri oluşturulmuştur. Çalışmada, güneş enerjisi kurulu kapasite bağımlı değişken olarak kullanılırken; büyüme oranı, karbon emisyonu, toplam işgücü, yenilenebilir enerji üretimi, sabit sermaye yatırımları ve fosil enerji üretimi bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Yapılan ampirik analiz sonucuna göre; çalışmanın temel amacı doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımları ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak, yenilenebilir enerji yatırımlarının ekonomik büyümeyi artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in population, technological innovations, changes in living standards and the increasing energy need due to these reasons have pushed countries to new searches. The fact that the majority of energy needs are met by fossil fuels has caused countries to face environmental problems and climate crisis. On the other hand, the fact that fossil fuels will be depleted in the future has caused the problem of energy supply security. For these reasons; countries with energy deficit need to determine the potential of domestic and renewable energy resources and highlight green energy-based policies. In the empirical part of the study, panel data analysis was applied to determine the relationship between renewable energy investments and economic growth. Renewable energy investments, economic growth and employment models were created using the annual data of the European Union and Turkey covering the period 2010-2021. In the study, solar energy installed capacity was used as the dependent variable; while growth rate, carbon emission, total labor force, renewable energy production, fixed capital investments and fossil energy production were used as independent variables. According to the results of the empirical analysis; a positive and significant relationship was found between renewable energy investments and economic growth in line with the main objective of the study. As a result, it has been determined that renewable energy investments increase economic growth.