Akıcı okuma yöntemlerinin iki dilli 4. sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerilerinin üzerindeki etkisi
The effect of fluent reading methods on the fluent reading skills of bilingual 4th grade students
- Tez No: 977959
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARİF ÖZERBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı akıcı okuma yöntemlerinden tekrarlı okuma ve koro okuma yöntemlerinin iki dilli 4. sınıf öğrencilerinin akıcı okuma becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan eylem araştırması modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 öğretim yılı bahar yarıyılında Kırgızistan Bişkek şehrinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Bişkek Türk İlkokulunda dördüncü sınıf düzeyinde öğrenim gören ve okuma güçlüğü yaşayan 4 (dört) öğrenci oluşturmaktadır. Çalışma grubunun belirlenmesinde, öğrencilerin zihinsel, işitsel ya da görsel herhangi bir engele sahip olmamaları ve okuma düzeylerinin“endişe düzeyinde”bulunması temel ölçüt olarak dikkate alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Yanlış Analiz Envanteri, video kayıtları, Türkçe metinler ve araştırmacının gözlem ve notları kullanılmıştır. Araştırmada öncelikle öğrencilerin mevcut akıcı okuma düzeyleri belirlenmiş ve bu doğrultuda 8 hafta ve 64 saat süren bir eylem planı hazırlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin 64 saat süren öğretimin sonunda okuma düzeyleri endişe düzeyinden öğretim düzeyine çıktığı ve sesli okuma hatalarının önemli ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları, akıcı okuma yöntemlerinden tekrarlı okuma ve koro okuma yöntemlerinin iki dilli öğrencilerin akıcı okuma becerilerine olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of fluency-oriented reading strategies—specifically repeated reading and choral reading—on the reading fluency skills of bilingual 4th grade students. The study was designed using an action research model, which is one of the qualitative research methods. The study group consisted of four 4th grade students with reading difficulties, enrolled at the Bishkek Turkish Primary School affiliated with the Ministry of National Education in Bishkek, Kyrgyzstan, during the spring semester of the 2023–2024 academic year. In selecting the participants, the primary criteria were that the students did not have any intellectual, auditory, or visual impairments and that their reading proficiency was at the“frustrational level.”Data collection tools included an Error Analysis Inventory, video recordings, Turkish reading texts, and the researcher's observation notes. First, the students' initial reading fluency levels were assessed, and based on these findings, an 8-week, 64-hour action plan was implemented. The results revealed that by the end of the instruction, the students' reading levels had improved from the frustrational to the instructional level, and their oral reading errors had significantly decreased. The findings demonstrate that the use of repeated reading and choral reading strategies had a positive impact on the reading fluency skills of bilingual students.