Bariatrik cerrahi sonrası oluşan gebeliklerdeki obstetrik sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of obstetric outcomes in pregnancies after bariatric surgery
  1. Tez No: 978127
  2. Yazar: MİNA ERBIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUCİZE ERİÇ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bariatrik cerrahi, morbid obeziteye karşı en etkili tedavi yöntemi olarak kabul görmektedir. Bu çalışma ile gebelik öncesi bariatrik cerrahi geçiren kadınlardaki obstetrik sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Elde edilecek bilgiler ile uygun doğum öncesi bakımının planlanması ve sağlanması hedeflenmiştir. Materyal ve Metod: Bu retrospektif olgu-kontrol çalışması, Ocak 2022 ile Ocak 2024 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Poliklinikleri'ne başvuran bariatrik cerrahi geçiren gebeler (olgu grubu, n:125) ile benzer yaş, parite ve gebelik öncesi VKİ'ye sahip olan bariatrik cerrahi geçirmemiş gebeler (kontrol grubu, n:250) arasında yapılmıştır. Çoğul gebelikler çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmada iki grubun obstetrik sonuçlarının değerlendirilmesi ve karşılaştırılması hedeflenmiştir. Bulgular: Kontrol grubu ile kıyaslandığında, yenidoğan doğum kilosunun olgu grubunda anlamlı şekilde düşük (sırayla p=0,04 ve p=0,01) olduğu saptanmıştır. İki grup kıyaslandığında olgu grubunda LGA bebek oranı anlamlı düşük bulunmuş olup, SGA bebek oranında da yükseklik saptansa da istatistiksel olarak anlamlılık bulunmamıştır (LGA için p=0,006). HT oranı olgu grubunda anlamlı derecede düşük çıkmıştır (p=0.001). Buna karşın DM, FGR ve fetal yapısal anomali varlığı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0,322, p = 0.370 ve p=0.520). Olgu grubunda term (≥37 hafta) doğum oranı belirgin olarak daha yüksek iken, preterm (<37 hafta) doğum oranı anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p = 0.003). PTD haftalara göre gruplandırıldığında; geç PTD (34 ile 36+6 hafta arası) ve orta PTD (28-33+6 hafta arası) oranları olgu grubunda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (sırayla p = 0.023 ve p=0.014). Kontrol grubunda sezaryen ile doğum oranının olgu grubuna göre daha yüksek olduğu ve olgu grubunda ise vajinal doğum oranının kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu görülmüş olup istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0,04). Sezaryen endikasyonlarında (acil/elektif) iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark viii saptanmamıştır (p=0.137). Postpartum komplikasyon oranında iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,62). Olgu grubunda cerrahi sonrası kilo alımı ilk 12 ay ve sonrası ile kıyaslandığında, cerrahiden sonraki ilk 12 ay içerisinde gebe kalan olgularda yetersiz kilo alımı oranı daha yüksek iken,12 ay ve sonrasında gebe kalanlarda aşırı kilo alımı oranı anlamlı şekilde artmıştır (p=0.022). Cerrahiden sonraki ilk 12 ay içerisinde gebe kalan olgularda GİS semptomları (özellikle karın ağrısı ve ishal) daha yüksek sıklıkta gözlenmiştir (karın ağrısı için p=0.011 ve ishal için p=0.079). Cerrahiden sonraki gebe kalma süresi ile fetal yapısal anomali, HT, DM, FGR, PTD ve postpartum komplikasyon görülme oranları kıyaslandığında istatistiksel anlamlı bir fark saptanmamıştır (fetal yapısal anomali için p=0.49, HT için p=0.72, DM için p=0.83, FGR için p=0.180, PTD için p=0.845, postpartum komplikasyon için p=0.365). Tartışma ve Sonuç: Obezite, sıklığı giderek artmakta olan evrensel bir sorundur. Dolayısıyla, bariatrik cerrahinin uygulanma sıklığı da giderek artmaktadır. Önümüzdeki yıllarda bariatrik cerrahi geçirmiş gebelerin sayısında anlamlı artış beklenmektedir. Çalışmamız, ülkemizde bariatrik cerrahi geçirmiş gebelerde yapılmış en kapsamlı araştırma olup aynı zamanda obstetrisyenler tarafından gerçekleştirilmiş ilk çalışmadır. Amacımız, sayısı giderek artan bu özel gebe grubunun yönetimine ışık tutacak deneyime sahip olup, yeni araştırmalara katkı sağlayacak veriler elde etmektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Bariatric surgery is considered one of the most effective treatment options for morbid obesity. This study aims to evaluate obstetric outcomes in women who underwent bariatric surgery. The findings are expected to contribute to the planning and optimization of appropriate prenatal care for this unique population. Materials and Methods: This retrospective case–control study was conducted at the Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinics of the University of Health Sciences Zeynep Kamil Women's and Children's Diseases Training and Research Hospital between January 2022 and January 2024. The study included pregnant women with a history of bariatric surgery (case group, n = 125) and pregnant women without prior bariatric surgery but with similar age, parity, and pre-pregnancy body mass index (control group, n = 250). Multiple pregnancies were excluded. The primary objective was to compare and evaluate obstetric outcomes between the two groups. Results: Compared with the control group, the mean neonatal birth weight was significantly lower in the case group (p = 0.04 and p = 0.01, respectively). When the two groups were compared, the rate of large for gestational age (LGA) infants was significantly lower in the case group, whereas the rate of small for gestational age (SGA) infants was higher, although this difference was not statistically significant (for LGA, p = 0.006).The incidence of hypertension was significantly lower in the case group (p = 0.001). No statistically significant differences were observed between the groups in terms of diabetes mellitus (DM), fetal growth restriction (FGR), or fetal structural anomalies (p = 0.322, p = 0.370, and p = 0.520, respectively). The term delivery rate (≥37 weeks) was significantly higher in the case group, while the preterm delivery rate (<37 weeks) was lower (p = 0.003). When preterm deliveries were categorized by gestational week, both late preterm (34–36+6 weeks) and moderate preterm (28–33+6 weeks) birth rates were significantly lower in the case group compared with controls (p = 0.023 and p = 0.014, respectively). Cesarean delivery was more frequent in the control group, whereas vaginal delivery was more common in the x case group, showing a statistically significant difference (p = 0.04). There was no significant difference between groups regarding cesarean delivery indications (emergency/elective; p = 0.137) or postpartum complications (p = 0.62). Among the operated women, when pregnancies conceived within the first 12 months after surgery were compared to those conceived after 12 months, inadequate gestational weight gain was more common in the early conception group, whereas excessive weight gain was significantly higher in the later conception group (p = 0.022). Gastrointestinal symptoms, particularly abdominal pain and diarrhea, were observed more frequently in pregnancies conceived within the first 12 months after surgery (p = 0.011 and p = 0.079, respectively). No statistically significant differences were found between the postoperative interval to conception and the rates of fetal structural anomaly, hypertension, diabetes mellitus, FGR, preterm delivery, or postpartum complications (p = 0.49, p = 0.72, p = 0.83, p = 0.180, p = 0.845, and p = 0.365, respectively). Conclusion: Obesity represents a growing global health concern, and consequently, the prevalence of bariatric surgery is increasing. A substantial rise in pregnancies following bariatric surgery is expected in the coming years. This study represents the most comprehensive investigation in Turkey on pregnancies after bariatric surgery and is the first conducted entirely by obstetricians. Our aim was to provide insights into the management of this expanding patient population and to generate data that may guide future research and clinical practice.