Tunus'ta müzik eğitim kurumlarında yer alan kanun eğitim müfredatlarının incelenmesi ve uzman görüşleri doğrultusunda degerlendirilmesi
The examination and evaluation of qanun education curricula in music education institutions in Tunisia based on expert opinions
  1. Tez No: 978195
  2. Yazar: CHAİMA DRIDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KİBELE KIVILCIM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalgı Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kanun, zengin tarihi ve kültürel bağlamıyla Orta Doğu'nun önde gelen enstrümanlarından biridir. Bu çalışmanın amacı, Tunus'ta bulunan müzik eğitim kurumlarında verilen kanun eğitimi müfredatının içeriğini ve etkinliğini incelemek, eksiklikleri belirlemek ve uzman görüşleri doğrultusunda değerlendirerek daha etkili bir müfredat tasarımına katkı sağlamaktır. Müzik eğitimi, kültürel mirasın aktarılması, sanatsal yeteneklerin geliştirilmesi ve müziğe ilgi duyan bireylerin yetiştirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak, kanun gibi özgün enstrümanlar için hazırlanan eğitim müfredatlarının etkinliği ve yeterliliği sıklıkla gözden geçirilmemektedir. Bu araştırma, aşağıdaki ana problem ve alt problemler etrafında şekillenmektedir: Ana Problem: Tunus'ta bulunan müzik eğitim kurumlarında verilen kanun eğitimi müfredatı, öğrencilerin gereksinimlerini ve öğrenme hedeflerini yeterince karşılayabilmekte midir? Alt Problemler: 1. Müzik eğitim kurumlarının kanun eğitimi müfredatlarının içeriği nedir ve hangi öğrenme hedeflerini kapsamaktadır? 2. Kanun eğitimi müfredatı, öğrencilerin müzikal yeteneklerini geliştirme, teknik beceriler kazanma ve yaratıcı düşünme gibi alanlarda yeterli fırsatlar sunmakta mıdır? 3. Kanun eğitimi müfredatının eksiklikleri nelerdir ve uzman görüşleri doğrultusunda nasıl iyileştirme önerileri sunulabilir? Bu çalışmanın sonuçları, Tunus'taki müzik eğitim kurumlarının kanun eğitimi müfredatlarını daha etkili hale getirmek için yöneticilere, öğretmenlere ve müzik eğitimi uzmanlarına rehberlik etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, bu araştırma alanında yapılabilecek daha geniş kapsamlı çalışmalara temel oluşturarak müzik eğitimine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The qanun, with its rich historical and cultural context, is one of the prominent instruments in the Middle East. The aim of this study is to examine the content and effectiveness of the qanun education curriculum provided in music education institutions in Tunisia, identify shortcomings, and contribute to the design of a more effective curriculum by evaluating it in line with expert opinions. Music education is of great importance in terms of transferring cultural heritage, developing artistic talents, and nurturing individuals interested in music. However, the effectiveness and adequacy of education curricula prepared for unique instruments like the qanun are often not thoroughly reviewed. This research revolves around the following main problem and sub-problems: Main Problem: Does the qanun education curriculum provided in music education institutions in Tunisia adequately meet the needs and learning objectives of students? Sub-Problems: What is the content of the qanun education curricula of music education institutions and what learning objectives do they cover? Does the qanun education curriculum provide sufficient opportunities for students to enhance their musical abilities, acquire technical skills, and engage in creative thinking? What are the shortcomings of the qanun education curriculum, and what improvement suggestions can be made based on expert opinions? The results of this study aim to guide administrators, teachers, and music education experts in making the qanun education curricula in music education institutions in Tunisia more effective. Additionally, it seeks to contribute to music education by serving as a foundation for more extensive research in this field.