İsmet Sezgin'in 1980 İhtilali'ne kadar olan siyasi hayatı ve meclis faaliyetleri
İsmet Sezgin's political life and parliamentary activities until the 1980 revolution
- Tez No: 978234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Cumhuriyet dönemi önemli siyasetçilerden biri olan İsmet Sezgin'in siyasi yaşantısını ve 1961-1980 yıllarındaki Meclis faaliyetlerini ele almaktadır. Sezgin'in hayatı ve kişiliği aktarılırken siyasi hayatına da odaklanılmıştır. Sezgin'in 1955 yılında yapılan yerel seçimlerde Demokrat Parti'den Aydın Belediye Başkanlığına seçilmesiyle başlayan ve 1960 İhtilali'ne kadar olan siyasi çalışmaları, 1960 İhtilali ve süreci, 1961 genel seçimlerinde Adalet Partisi'nden Aydın milletvekili seçilmesi, 1965'ten 1980 İhtilali'ne kadar olan yasama faaliyetleri ve düşünceleri incelenmiştir. Çalışmanın oluşumunda esnasında yararlanılan temel kaynaklar Aydın'ın yerel gazeteleri olan Ses, Yeni Kıroba ve Hür Aydın Gazetesi şeklindedir. Ayrıca Sezgin'in politik hayatını ele alırken dönemin önemli ulusal yayınları olan Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinden de yararlanılmıştır. Bununla birlikte Meclis faaliyetlerini ve Sezgin'in bakanlık dönemlerini aktarırken Devlet Arşivleri ve Türkiye Büyük Millet Meclis'i Zabıt Ceridelerinden, son olarak hem kendi yazdığı kitapları hem de dönemin telif ve tektik eserlerinden büyük ölçüde faydalanılmıştır. Çalışmanın bulguları arasında Sezgin'in, siyaseti ülkeye hizmet olduğu, nezaket çerçevesinde yapılması gereken bir uğraş olduğu anlayışı sayılabilir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the political life of İsmet Sezgin, one of the important politicians of the Republican period, and his parliamentary activities between the years 1961 and 1980. While presenting Sezgin's life and personality, his political career was also focused on. Sezgin's political activities, which started with his election as the Mayor of Aydın from the Democrat Party in the local elections held in 1955 and continued until the 1960 coup, the 1960 coup and its process, his election as a deputy of Aydın from the Justice Party in the 1961 general elections, and his legislative activities and opinions from 1965 until the 1980 coup, were examined. The main sources used during the formation of this study are the local newspapers of Aydın, namely Ses, Yeni Kıroba, and Hür Aydın. In addition, national newspapers such as Cumhuriyet and Milliyet, which were among the leading publications of the period, were also used while addressing Sezgin's political life. Moreover, while presenting his parliamentary activities and ministerial periods, State Archives and the Grand National Assembly of Turkey Minutes of Proceedings were also utilized. Lastly, his own books and many copyrighted and original works of the period were largely benefited from. Among the findings of the study is Sezgin's understanding that politics is a means of serving the country and an occupation that must be carried out within the framework of courtesy.