Yaşa bağlı maküler dejenerasyonu olan ve olmayan bireylerin beslenme durumlarının, antropometrik-biyokimyasal parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of the nutritional status and anthropometric–biochemical parameters of individuals with and without age-related macular degeneration
  1. Tez No: 978345
  2. Yazar: KÜBRANUR KIYMET AY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NADİDE GİZEM TARAKÇI FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (YBMD), ileri yaşta görme kaybının en önemli nedenlerinden biridir ve genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinin etkileşimiyle gelişen multifaktöriyel bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, YBMD'li bireylerde beslenme durumu, diyetin inflamatuar ve antioksidan özellikleri, makro ve mikro besin alımı, biyokimyasal parametreler, antropometrik ölçümler ve fiziksel aktivite düzeylerinin sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya YBMD tanılı ve sağlıklı bireyler dâhil edilmiş; demografik özellikler, besin takviyesi kullanımı, hastalık öyküsü ve yaşam tarzı verileri anketlerle toplanmıştır. Üç günlük besin tüketim kayıtları analiz edilerek Akdeniz Diyeti Uyum Skoru (MEDAS), Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ), glisemik indeks ve glisemik yük hesaplanmış; ayrıca toplam diyet antioksidan kapasitesi değerlendirilmiştir. Bulgular, YBMD grubunda yaşın belirgin şekilde daha ileri, Akdeniz diyeti uyumunun daha düşük, diyetin inflamatuar yükünün (Dİİ) daha yüksek ve glisemik indeks/glisemik yük değerlerinin anlamlı olarak daha fazla olduğunu göstermiştir. YBMD'li bireylerin günlük enerji, doymuş yağ, kolesterol ve tekli doymamış yağ alımları daha yüksektir; buna karşın kontrol grubunda E vitamini ve magnezyum alımı ile antioksidan potansiyeli yüksek besin (özellikle yeşil/beyaz çay, baharatlar, koyu yeşil ve renkli sebzeler, balık, yumurta) tüketimi daha fazladır. Sonuç olarak, YBMD yalnızca yaş ve genetik yatkınlıkla açıklanamaz; diyetin inflamatuar potansiyeli, glisemik yükü ve Akdeniz tipi beslenme uyumu hastalık riskinde önemli rol oynamaktadır. Bu bulgular, beslenme temelli koruyucu stratejilerin ve yaşam tarzı değişikliklerinin YBMD'nin önlenmesi ve ilerlemesinin yavaşlatılmasında klinik açıdan değerli olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Age-related macular degeneration (AMD) is one of the leading causes of vision loss in the elderly and is defined as a multifactorial disease that develops through the interaction of genetic, environmental, and lifestyle factors. This study aimed to compare the nutritional status, inflammatory and antioxidant properties of the diet, macro- and micronutrient intake, biochemical parameters, anthropometric measurements, and physical activity levels of individuals with AMD to those of healthy controls. Individuals diagnosed with AMD and healthy participants were included in the study; demographic characteristics, dietary supplement use, disease history, and lifestyle data were collected through questionnaires. Three-day dietary records were analyzed to calculate the Mediterranean Diet Adherence Score(MEDAS), Dietary Inflammatory Index (DII), glycemic index, and glycemic load; in addition, total dietary antioxidant capacity was assessed.The findings showed that participants with AMD were significantly older, had lower adherence to the Mediterranean diet, higher dietary inflammatory load (DII), and significantly higher glycemic index/glycemic load values. Individuals with AMD had higher daily energy, saturated fat, cholesterol, and monounsaturated fat intake, whereas the control group had higher intakes of vitamin E and magnesium, as well as greater consumption of foods with high antioxidant potential (particularly green/white tea, spices, dark green and colorful vegetables, fish, and eggs). In conclusion, AMD cannot be explained solely by age and genetic predisposition; the inflammatory potential of the diet, glycemic load, and adherence to a Mediterranean dietary pattern play an important role in disease risk. These findings suggest that nutrition-based preventive strategies and lifestyle modifications may be clinically valuable in preventing AMD and slowing its progression.