Evaluating the impact of building envelope materials and insulation on energy use, thermal comfort, and cost in multi-family housing in Abuja, Nigeria
Abuja, Nijerya'daki çok aileli konutlarda bina zarfı malzemeleri ve yalıtımının enerji kullanımı, termal konfor ve maliyet üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 978352
  2. Yazar: ISA IMAM MAI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ESRA İDEMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Küresel iklim krizi, sürdürülebilir kalkınmaya olan acil ihtiyacı vurgulayarak bu konuyu uluslararası tartışmaların merkezine yerleştirmiştir. Bu durum, ülkeleri, kuruluşları ve karar vericileri yeşil, düşük karbonlu ve sürdürülebilir kalkınmayı destekleyen stratejiler geliştirme zorunluluğuyla karşı karşıya bırakmıştır. 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşması, küresel sıcaklık artışını sanayi öncesi seviyelere kıyasla 1,5°C ile 2°C arasında sınırlandırmayı hedefleyerek iklim değişikliğiyle mücadelede devrim niteliğinde bir uluslararası yasal çerçeve sunmaktadır. Bu hedefe ulaşmak için küresel emisyonların 2030 yılına kadar yaklaşık %43 oranında azaltılması ve 2050 yılına kadar net sıfıra indirilmesi gerekmektedir. Dünyada toplam enerji tüketiminin ve sera gazı emisyonlarının üçte ikisi inşaat sektöründen kaynaklanmaktadır. Nijerya'da ise enerji talebi, kötü tasarlanmış binalar nedeniyle enerji arzını çok aşmakta; bu durum hem çevresel bozulmaya hem de ekonomik sıkıntılara yol açmaktadır. Ülkenin yenilenemeyen enerji kaynaklarına yüksek bağımlılığı, sık yaşanan elektrik kesintileri ve artan soğutma ihtiyacı, alternatif çözümlerin önemini ortaya koymaktadır. Net Sıfır Enerjili Binalar (NSEB), her yıl tükettikleri kadar temiz ve yenilenebilir enerji üreterek enerji yoğun sektörlerin karbondan arındırılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yapılı çevre, yenilenebilir enerji sistemlerinin entegrasyonu ve bina kabuğunun optimizasyonu yoluyla emisyonları azaltmada ve sürdürülebilirlik girişimlerini desteklemede NSEB geniş kapsamlı bir yaklaşım ve kilit bir faktördür. Bu çalışma, ilgili literatürün kapsamlı bir araştırması sonrası, bağlamsal verilere dayanarak Abuja'daki binaların enerji kullanım modellerini incelemeyi, pasif tasarım stratejileri ve bina kabuğu optimizasyonu yoluyla enerji tüketiminin nasıl azaltılabileceğini araştırmayı hedeflemektedir. Geleneksel bina kabuğu ile optimize edilmiş kabuğa sahip iki bina modelinin enerji performansını karşılaştırmak için Design Builder Energy Plus simülasyon motoru kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, optimize edilmiş model, %32.7'e varan yıllık enerji tasarrufu sağlamış, ortalama iç ortam sıcaklıklarının termal konfor aralığına düştüğü ve yıllık CO₂ emisyonlarının 8 metrik tona kadar azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Global climate crisis has highlighted the pressing need for sustainable development, putting it at the centre of international discussion. The Paris Agreement serves as revolutionary international legal framework designed to power global efforts at combating climate change, setting global temperature targets increase to no more than 1.50C to 20 C less than pre-industrial levels. In order to keep up with this target, global emissions must be reduced by nearly 43% by 2030 and net-zero by 2050. Inarguably, two-third of total energy consumption and greenhouse gas emissions occur in building sector. Nigeria's energy demand far outweighs the supply with poorly designed buildings causing environmental degradation on one hand and economic hardship on the other, the nation's high reliance on non-renewable energy sources, frequent blackouts and rising demand for cooling provides opportunities for Alternative solutions. Net-zero Energy Buildings are one of the few ways to decarbonize an industry which is more energy-consuming than any other as they produce as much clean renewable energy as they demand annually. This research aims to create a simulation model that compares and analyses the energy performance of an Improved building envelope through material selection and insulation, to a conventional building envelope with respect to energy demand/consumption, thermal comfort and cost. by investigating the energy use pattern of buildings in Abuja and passive design strategies to reduce such energy use through envelope optimization. This study integrated qualitative and quantitative analytical approaches by comprehensive review of relevant literature and contextual data and the employment of a simulation-based approach using DesignBuilders EnergyPlus simulation engine to provide analysis on the energy performance two models. The Improved model show significant annual energy savings of up to 32.7%, average operative temperatures fell into acceptable ranges for thermal comfort, and annual CO₂ emissions decreased by as much as over 8 metric-tons.