2000 sonrası türk sinemasında tersine göç olgusunun sosyolojik film eleştirisine göre incelenmesi
An analysis of the phenomenon of reverse migration in turkish cinema after 2000 according to sociological film criticism
- Tez No: 978353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİNE SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, 2000 sonrası Türk sinemasında tersine göç olgusunu sosyolojik film eleştirisi bağlamında incelemektedir. Göç olgusu, bireylerin toplumsal, ekonomik veya kültürel sebeplerle yer değiştirmesini kapsarken; tersine göç, modern kent yaşamının yabancılaştırıcı etkileri sonucunda bireylerin köklerine, kırsal ya da taşra alanlara geri dönüşünü ifade etmektedir. Bu bağlamda çalışma; Babam ve Oğlum (Çağan Irmak, 2005), Yumurta (Semih Kaplanoğlu, 2007), Kovan (Eylem Kaftan, 2020) ve Ahlat Ağacı (Nuri Bilge Ceylan, 2018) filmlerini göç kuramları ışığında analiz edilmektedir. Filmlerde tersine göç yalnızca fiziksel bir hareket olarak değil, bireyin kimlik arayışı, aile bağlarının yeniden kurulması ve modern toplumun birey üzerinde yarattığı yabancılaşma süreçlerinin eleştirisi olarak da işlenmektedir. Özellikle Giddens'in modernizm kuramı ve Simmel'in kent yaşamına dair yabancılaşma çözümlemeleri çalışmanın kuramsal temelini oluşturmaktadır. İncelenen yapımlarda baba-oğul çatışmaları, anne figürünün düzenleyici rolü ve gelenek-modernlik ikilemleri tersine göçün sosyo-psikolojik boyutlarını görünür kılmaktadır. Sonuç olarak, filmler modernitenin bireyi köksüzleştiren yapısına karşı geleneksel değerlere dönüşü bir çözüm arayışı olarak sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the phenomenon of reverse migration in post-2000 Turkish cinema within the framework of sociological film criticism. While migration refers to the displacement of individuals due to social, economic, or cultural reasons, reverse migration denotes the return of individuals to their roots—rural or provincial areas—as a result of the alienating effects of modern urban life. In this context, the study analyzes the films Babam ve Oğlum (My Father and My Son, Çağan Irmak, 2005), Yumurta (Egg, Semih Kaplanoğlu, 2007), Kovan (The Hive, Eylem Kaftan, 2020), and Ahlat Ağacı (The Wild Pear Tree, Nuri Bilge Ceylan, 2018) through the lens of migration theories. In these films, reverse migration is portrayed not only as a physical relocation but also as a narrative of identity seeking, reestablishment of familial ties, and a critique of the alienation processes generated by modern society. The theoretical framework of the study is primarily based on Giddens's theory of modernity and Simmel's analysis of alienation in urban life. The selected films make visible the socio-psychological dimensions of reverse migration through themes such as father-son conflicts, the regulatory role of the mother figure, and the tension between tradition and modernity. Ultimately, the films portray the return to traditional values as a form of resolution in response to the rootlessness produced by modernity.