Kur'ân-ı Kerîm'de kullanılan "Lealle'' (لَعَلَّ) edatının muhteva muhatap kurgusu
The content and addressee construction of the particle La'alla (لَعَلَّ) in the Qur'ān
  1. Tez No: 978371
  2. Yazar: BERAT ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALADDİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Arap dilinde önemli bir yere sahip olan ve Kur'ân-ı Kerîm'de sıkça kullanılan (لَعَلَّ) edatı ele alınmıştır. Araştırmada, öncelikle edatın gramer özellikleri, kökeni ve fiile benzeyen harfler arasındaki yeri açıklanmış; dilciler arasında tartışılan farklı görüşlere yer verilmiştir. Edatın ifade ettiği tereccî (ümit etme), ta'lîl (gerekçelendirme), istifhâm (soru sorma), nehiy (yasaklama), işfâk (acıma) ve teşbih (benzetme) gibi anlamlar ayrıntılı şekilde incelenmiş ve Kur'ân âyetlerinden seçilen örneklerle desteklenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise (لَعَلَّ) edatının Kur'ân-ı Kerîm'deki kullanım bağlamları, muhtevâ ve muhatap kurgusu açısından detaylı bir analize tâbi tutulmuştur. Böylece dilbilimi ile tefsir alanı arasındaki ilişki ortaya konmuş ve edatın anlam zenginliğinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the particle (لَعَلَّ), which holds a significant place in Arabic language and is frequently used in the Qur'ān. The research first explains the grammatical features of this particle, its etymology, and its position among particles that resemble verbs, while also presenting various scholarly opinions on the matter. The meanings conveyed by the particle—such as tarajjī (hope), taʿlīl (causation), istifhām (interrogation), nahy (prohibition), ishfāq (compassion), and tashbīh (similitude)—are examined in detail and supported with selected examples from Qur'ānic verses. In the second part of the thesis, the usage contexts of (لَعَلَّ) in the Qur'ān are analyzed in terms of content (muḥtawā) and the structure of the addressee (muḫāṭab). In doing so, the study reveals the connection between linguistics and tafsīr (Qur'ānic exegesis), contributing to a deeper understanding of the semantic richness of this particle.