Drama yöntemiyle kişisel gelişim, sosyal kimlik ve iletişim becerileri edindirmek
Acquiring personal development, social identity and communication skills through drama methods
  1. Tez No: 978459
  2. Yazar: SERPİL BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yaratıcı drama, dramatizasyon ve eğitimin dönüşümü arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Dramanın etimolojik kökeni ve dramatik kavramının tanımından hareketle, dramatizasyonun temel yapısı ve yaratıcı dramaya geçişteki rolü ele alınmaktadır. Tez'de, drama türleri (psikodrama, eğitici drama) ve bunların temel farklılıkları açıklanmaktadır. Yaratıcı dramanın tanımı, eğitsel boyutu ve süreç aşamaları detaylandırılarak, bilgi çağında eleştirel düşünme, yaratıcılık ve iletişim becerilerini geliştirmedeki önemi vurgulanmaktadır. Yaratıcı dramanın tarihsel gelişimine ve eğitimdeki yerini Henry Caldwell Cook, Peter Slade ve Brian Way gibi öncü kuramcıların yaklaşımları üzerinden incelenmektedir. Cook'un“The Play Way”yöntemi, Slade'in çocuk dramasına pedagojik katkıları ve Way'in drama yönteminin bütüncül yaklaşımı, yaratıcı dramanın kuramsal temellerini oluşturur. Çalışma, yaratıcı dramanın dil ve iletişim becerilerine olan katkısını ve küresel yayılımını vurgulayarak, bu yöntemin modern eğitimdeki dönüştürücü potansiyelini ortaya koyar. Bu bağlamda, tezin ana amacı, yaratıcı dramanın eğitimdeki etkinliğini ve önemini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between creative drama, dramatisation and the transformation of education. Based on the etymological origin of drama and the definition of the concept of drama, the basic structure of dramatisation and its role in the transition to creative drama are discussed. The thesis explains the types of drama (psychodrama, educational drama) and their fundamental differences. The definition of creative drama, its educational dimension, and its process stages are detailed, emphasising its importance in developing critical thinking, creativity, and communication skills in the information age. The historical development of creative drama and its place in education are examined through the approaches of pioneering theorists such as Henry Caldwell Cook, Peter Slade, and Brian Way. Cook's 'The Play Way' method, Slade's pedagogical contributions to children's drama, and Way's holistic approach to drama form the theoretical foundations of creative drama. The study highlights the contribution of creative drama to language and communication skills and its global spread, revealing the transformative potential of this method in modern education. In this context, the main objective of the thesis is to analyse the effectiveness and importance of creative drama in education. Translated with DeepL.com (free version)