The effect of content of stereotypes on choice of acculturation strategies
Stereotip içeriğinin kültürleşme stratejisi seçimi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 978463
  2. Yazar: ALIKHAN ZHAMALOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERSAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüz toplumunda, birçok birey daha iyi yaşam koşulları arayışıyla zorunlu ya da gönüllü göç deneyimi yaşamaktadır. Bu durum, iki ya da daha fazla kültür arasındaki ilişkinin giderek yaygınlaşmasına ve beraberinde getirdiği zorluklara neden olmaktadır. Bu nedenle, kültürel uyum (akültürasyon) ile ilgili konular günümüzde daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Bu tez, Kazakistan'da yaşayan genç Ahıska Türklerinin (16–18 yaş arası) akültürasyon stratejisi seçimleri üzerinde etnik stereotiplerin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Merkez hipotez, olumsuz etnik stereotiplerin olumluya dönüştürülmesinin entegrasyon sürecini önemli ölçüde destekleyebileceğini öne sürmektedir. Bu hipotezi araştırmak için her biri kendi amacı ve metodolojisine sahip üç ayrı çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma 1, olumsuz auto stereotiplerle asimilasyon arasındaki ilişkiyi ve olumsuz hetero stereotiplerle ayrılıkçılık arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Ayrıca, genç Ahıska Türkleri arasında en yaygın kullanılan akültürasyon stratejilerini belirlemeyi hedeflemiştir. Bu çalışma, Belinskiy ve Pushkin Okulları'ndan 125 katılımcı ile gerçekleştirilmiş olup, Akültürasyon Tutum Ölçeği, Stereotip İçerik Modeli ve Demografik Form kullanılmıştır. Sonuçlar, olumsuz auto stereotiplerin asimilasyonla pozitif ilişki içinde olduğunu, olumsuz hetero stereotiplerin ise ayrılıkçılık ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, entegrasyonun en çok tercih edilen akültürasyon stratejisi olduğu, ikinci tercih edilen stratejisi ise ayrılıkçılık olduğu bulunmuştur. Asimilasyon daha az yaygınken, yalnızca üç katılımcı marjinalize olarak tanımlanmıştır; bu nedenle bu katılımcılar sonraki aşamalara dahil edilmemiştir. Bu sonuçlara dayanarak iki ana grup oluşturulmuştur: asimile olanlar ve ayrışanlar. Çalışma 2, her iki grup için (her biri 10 katılımcı) olumsuz etnik stereotipleri azaltmak ve entegrasyonu teşvik etmek amacıyla müdahale programları (AYBU UNITY) tasarlayıp uygulamayı hedeflemiştir. Mentorluk yaklaşımını kullanan özel bir eğitim programı uygulanmıştır. Örneklem büyüklüğünün küçük olması nedeniyle, Çalışma 1 ve Çalışma 2 verileri Bayesian analizle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, müdahale programlarının olumlu çıktılar sağladığını göstermektedir: her iki gruptaki katılımcılar, olumsuz etnik stereotiplerini başarılı bir şekilde olumluya dönüştürmüş ve ev sahibi topluma entegrasyonları gelişmiştir. Çalışma 3, müdahalenin gerçek yaşam etkisini değerlendirmek amacıyla 20 katılımcı ve onların 20 ebeveyniyle yapılan derinlemesine görüşmelerden oluşmuştur. Psikolojik değişimler, davranışsal değişimler ve aile içi değişimler olmak üzere üç alanda yaşanan dönüşümler tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Genel olarak bulgular, etnik stereotiplerin akültürasyon stratejisi seçimleri üzerindeki kritik etkisini vurgulamaktadır. Ayrıca, iyi yapılandırılmış müdahale programlarının olumsuz stereotiplerin dönüştürülmesinde ve göçmen gençlerin ev sahibi topluma başarılı bir şekilde entegrasyonunda önemli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In contemporary society, many individuals undergo forced or voluntary migration in pursuit of better living conditions. As a result, the relationship between two or more cultures have become increasingly common, along with the challenges associated with it. Consequently, the topics related to acculturation become more popular nowadays. Thus, this dissertation aims to check the effect of ethnic stereotypes on a choice of acculturation strategies of young Ahiska Turks (ages 16–18) living in Kazakhstan. The central hypothesis posits that transforming negative ethnic stereotypes into positive ones can significantly support the integration process. To investigate this hypothesis, three separate studies were conducted, each with its own objectives and methodology. Study 1 examined the relationship between negative auto stereotypes and assimilation, as well as the relationship between negative hetero stereotypes and separation. Additionally, it sought to identify the most commonly used acculturation strategies among young Ahiska Turks. The study involved 125 participants from Belinskiy and Pushkin Schools and employed the Acculturation Attitude Scale, the Stereotype Content Model Scale, and a Demographic Form. The results indicated that negative auto stereotypes were positively associated with assimilation, while negative hetero stereotypes were linked to separation. Moreover, it was found that integration emerged as the most preferred acculturation strategy, followed by separation. Assimilation was less common, and only three participants were identified as marginalized; thus, they were excluded from further participation. Based on these results, two main groups were formed: assimilated and separated. Study 2 aimed to design and implement intervention programs (AYBU UNITY) for both groups (10 participants per group) to reduce negative ethnic stereotypes and promote integration. A specific training programs using a mentoring approach was applied. Due to the small sample size, data from Study 1 and Study 2 were analysed using Bayesian analysis. The results of analysis show that the intervention program have positive outcomes: participants from both groups successfully transformed their negative ethnic stereotypes into positive ones, leading to improved integration into the host society. Study 3 consisted of in-depth interviews with 20 participants and 20 of their parents to assess the real-life impact of the intervention. Thematic analysis was applied to explore changes in three domains: psychological changes, behavioural changes, and changes in family. Overall, the findings underscore the critical influence of ethnic stereotypes on acculturation strategy choices. They also demonstrate that well-structured intervention programs can play a pivotal role in transforming negative stereotypes, thereby facilitating the successful integration of migrant youth into the host community.