Güç transformatörlerinde çekirdek kayıplarının silisli çelik ve amorf malzeme için karşılaştırılması
A Comperative study of power transformer core losses using silicon-iron cores and amorphous cores
- Tez No: 97851
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
IV ÖZET Elektrik enerjisi, diğer enerji türlerine dönüştürülebilmesi ve uzak mesafelere taşınabilmesindeki kolaylığı nedeniyle günümüzün vazgeçilmez enerji türlerindendir. Dağıtım transformatörleri aracılığıyla, yüksek gerilimle iletilen elektrik enerjisi düşük gerilimlere dönüştürülerek sanayi, ticari ve mesken bölgelerinde kullanılır. Dağıtım transformatörlerinin güçleri düşük olmalarına rağmen sayı olarak fazla kullanılmalarından dolayı sistemdeki güç kayıplarında önemli yer tutarlar. Dağıtım transformatörlerinde geleneksel olarak silisli sac kullanılmaktadır. Silisli sac yerine, çok düşük kayıplı amorf metalin kullanılmasıyla transformatörlerin yüksüz (nüve) kayıpları azaltılabilir ve enerji tasarrufu sağlanabilir. Bu çalışmada, 1. bölümde dağıtım transformatörleri hakkında bilgi verilerek enerji kayıpları açısından sistemdeki yeri üzerinde durulacaktır. 2. bölümde silisli saclar, amorf metaller ve her iki malzeme ile üretilen transformatörler kayıpları açısından karşılaştırılacaktır. 3. bölümde dağıtım transformatörlerinin sistemdeki enerji kayıplarına değinilecektir. Silisli saçlı dağıtım transformatörleri yerine amorf metalli dağıtım transformatörlerinin kullanılmasıyla elde edilecek enerji ve çevresel kazançlar belirtilecektir. 4. bölümde üreticiler tarafından garanti edilen transformatör kayıplarından yararlanılarak Ankara ve Türkiye'de halen kullanılmakta olan“silisli saçlı dağıtım transformatörü”yerine“Amorf Metalli Dağıtım Transformatörü”kullanılması durumunda yıllık ve ömürboyu (30 yıllık) enerji tasarrufu belirlenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Electrical energy is an inevitable energy type because it can be transformed into other types of energy and transmitted to long distances. Electrical energy is transmitted at high voltage and is transformed into low voltage with distribution transformers to be used in industry, commercial and residential areas. Although, the power rating of distribution transformers are low, they play an important role in power losses in the system because of their wide spread use. In general, silicon steel is used in distribution transformer. Energy losses of distribution transformers at no load can be decreased and energy saving can be obtained by use of amorphous metal instead of silicon steel. In this study, general the information will be given about distribution transformer and ratio of energy losses in the system will be determined in 1. chapter. In 2. chapter, the information is given about the type of core materials and a comparison between transformer with silicon steel and amorphous metal is presented. In 3. chapter, energy losses of distribution transformer in the power system is given. Environmental benefits are determined by using amorphous metal in distribution transformers instead of silicon steel. In 4. chapter, yearly and lifelong (30 yearly) energy saving in Ankara and Turkey is determined by using the guaranteed transformer losses from manufacturers when amorphous metal is used in a distribution transformer instead of silicon steel.