Disiplin ve iktidar kıskacında neoliberal kentleşme: Diyarbakır/Suriçi örneği
Neoliberal urbanization in the grip of discipline and power: The case of Diyarbakir/Surici
- Tez No: 978626
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN SAVAŞKAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal yaşamı, iktisadi, politik ve sosyolojik olmak üzere pek çok yönden etkileyen neoliberalizm, kentleri de yoğun sermaye akışının gerçekleştiği, bireyselleşmenin ve ayrıştırmanın egemenliği altındaki mekânlara dönüştürmektedir. Neoliberal kentleşme olarak adlandırılan bu süreçte kentler, yalnızca kapitalist birikim sistemiyle değil aynı zamanda sürekli iktidar müdahaleleriyle şekillenmekte ve yeniden üretilmektedir. Kentsel dönüşüm, neoliberal kentleşmenin bu süreçteki en önemli aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Çoğu zaman siyasal iktidarın baş rolde olduğu kentsel dönüşüm süreçleri, çeşitli disipliner stratejiler yoluyla uygulanmakta olup, nihai olarak yönetimsellik aracı işlevi görebilmektedir. Bu minvalde çalışmada, Diyarbakır/Suriçi'nde 2016 yılında başlatılan kentsel dönüşüm sürecinin, öncesinde yaşanan toplumsal olaylarla ilişkili bir biçimde, disipliner ve yönetimsel müdahalelerle şekillenen, toplumsal bir dönüşüm aracı olarak kullanıldığı tezi savunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Neoliberalism, which affects social life in many ways, including economically, politically and sociologically, transforms cities into spaces where intense capital flows take place, and which are dominated by individualization and segregation. In this process, which is called neoliberal urbanization, cities are shaped and reproduced not only by the capitalist accumulation system but also by constant interventions of power. Urban transformation stands out as the most important tool of neoliberal urbanization in this process. Urban transformation processes, in which political power often plays a leading role, are implemented through various disciplinary strategies and can ultimately function as a tool of governmentality. In this regard, this study argues that the urban transformation process initiated in Diyarbakır/Suriçi in 2016 is used as a tool of social transformation shaped by disciplinary and managerial interventions in relation to the social events that preceded it.