Reklam sektöründe tercih edilen görsel öğelerin belirlenmesinde bölgesel parametrelerin etkisi
The preferred visual in the advertising industry regional in the determination of items the effect of parameters
  1. Tez No: 978900
  2. Yazar: MUHAMMED YAKUP PARSAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER AŞÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
Özet
Tezin temel amacı, reklam ajanslarının kullandığı görsel öğelerin, coğrafi ve kültürel faktörlere dayalı olarak nasıl çeşitlendiğini ve bölgesel farklılıkların reklam tasarımlarındaki etkilerini analiz etmektir. Bu bağlamda, reklam ajanslarından alınan görsel unsurlar üzerindeki anket incelenerek, görsel öğelerin seçimi üzerine yapılan değerlendirmeler ve bölgesel parametrelerin bu öğelere etkisi sorgulanmaktadır. Tez, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Ege bölgelerine özgü reklam öğelerinin kullanımını ele alınmıştır. İç Anadolu'nun geleneksel değerleri, Doğu Anadolu'nun etnik çeşitliliği ve Ege'nin modern yaşam tarzı, bu bölgelerdeki reklam tasarımlarında farklı görsel öğelerin tercih edilmesine yol açmaktadır. Tezde kullanılan yöntemler arasında hem nicel (anket) hem de nitel (görsel içerik analizi) veri toplama teknikleri bulunmaktadır. Tez, belirli bir bölgedeki reklamlar ile diğer bölgelerdeki reklamları analizleri karşılaştırarak, bölgesel parametrelerin görsel öğe seçimindeki farkları ve bu farkların reklamcılık stratejileri üzerindeki sonuçlarını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to analyze how the visual elements used by advertising agencies vary based on geographical and cultural factors and the impact of regional differences on advertising designs. In this context, a survey of visual elements obtained from advertising agencies is examined, exploring the evaluations made on the selection of visual elements and the impact of regional parameters on these elements. The thesis will examine the use of advertising elements specific to Central Anatolia, Eastern Anatolia, and the Aegean regions. The traditional values of Central Anatolia, the ethnic diversity of Eastern Anatolia, and the modern lifestyle of the Aegean region lead to the preference for different visual elements in advertising designs in these regions. The methods used in the thesis include both quantitative (survey) and qualitative (visual content analysis) data collection techniques. By comparing advertisements from a specific region with those from other regions, the thesis aims to reveal the differences in visual element selection due to regional parameters and the implications of these differences on advertising strategies.