Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'nin finansal kapsayıcılık açısından karşılaştırılması
Comparison of European Union countries and Türkiye in terms of financial inclusion
  1. Tez No: 978901
  2. Yazar: ZEHRA YURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde daha sık görmeye başladığımız bir konu olan finansal kapsayıcılık bir diğer adıyla finansal katılım, birçok ülke için ortak bir meseledir. Finansal dışlamanın en aza inmesi, tüm ülkelerin isteğidir. Finansal kapsayıcılığın detaylı açıklamasını yaparak, güncel verilerle literatürün geliştirilmesi oldukça önemlidir. Finansal kapsayıcılık, finansal üretime katılmayı kolaylaştırarak, kaynakların daha etkin dağılımını sağlar. Bu minvalde, çalışma, 2004-2023 yılları arasında, AB Ülkeleri ve Türkiye kıyaslaması yaparak toplam 26 ülke için Finansal Kapsayıcılık Endeksi (FKE) oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Financial inclusion, also known as financial participation, is a topic we are seeing more frequently today. Minimizing financial exclusion is a common concern for many countries. It is crucial to provide a detailed explanation of financial inclusion and develop the literature with up-to-date data. Financial inclusion facilitates participation in financial production, enabling a more efficient allocation of resources. In this context, the study aims to create a Financial Inclusion Index (FII) for a total of 26 countries, comparing EU countries and Turkey between 2004 and 2023.