Mekanın dili: İstanbul'da geçen filmlerde iç mekanın anlatıya etkisi
The language of space: The impact of interior spaces on narrative in films set in Istanbul
  1. Tez No: 978916
  2. Yazar: CAN DENİZ ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. ÖZKAL BARIŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İstanbul'da geçen filmlerde gösterilen iç mekânların toplumsal değişimlerin göstergeleri olarak nasıl görülebileceğini araştırmaktadır. Fiziksel doğasının ötesinde, mekân aynı zamanda toplumsal bağların oluşumu ve dönüşümü için bir ortam görevi görür. Bu çerçevede araştırma, sinemanın toplumsal değişimleri iç mekânda nasıl görünür kılabileceğini incelemektedir. Henri Lefebvre'in mekân anlayışı merceğinden çeşitli dönemlere ait filmlerin iç mekânlarına bakarak, sinemanın toplumsal cinsiyet rolleri, sınıf ayrımları ve aile düzenlemelerindeki değişimleri nasıl tasvir ettiği görülmektedir. Bu çalışma, iç mekân dilinin İstanbul'un modernleşme süreci boyunca meydana gelen toplumsal kırılmaları ve gündelik yaşam pratiklerindeki değişimleri nasıl yansıttığını göstermek için bir film analizi kullanmaktadır. Özellikle, iç mimarlık merceğinden bakıldığında, sinema sekanslarının tasarım unsurları (ışık, mobilya, renk, düzen) aracılığıyla toplumsal değişimleri nasıl tasvir ettiği daha belirgin hale gelmektedir. Bu araştırma, film çalışmaları alanına ve sosyoloji, iç mekân tasarımı ve mekânın kesişimindeki akademik tartışmalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how interior spaces depicted in films set in Istanbul can be seen as indicators of social change. Beyond their physical nature, space also serves as a medium for the formation and transformation of social bonds. Within this framework, the research examines how cinema can make social changes visible in interior spaces. By examining interiors of films from various periods through the lens of Henri Lefebvre's understanding of space, it demonstrates how cinema depicts shifts in gender roles, class distinctions, and family arrangements. This study uses film analysis to demonstrate how the language of interior space reflects the social ruptures and changes in everyday life practices that occurred during Istanbul's modernization process. Specifically, when viewed through the lens of interior architecture, how film sequences depict social changes through design elements (light, furniture, color, layout) becomes more apparent. This research aims to contribute to the field of film studies and academic discussions at the intersection of sociology, interior design, and space.