Uluslararası öğrencilerin rehberlik ve psikolojik danışma ihtiyaçları ve psikolojik yardım arama tutumlarının incelenmesi
Examination of international students' guidance and psychological counseling needs and psychological help-seeking attitudes
  1. Tez No: 978915
  2. Yazar: EDA MOLLA ALI CHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN OĞUZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın konusu, Türkiye'de öğrenim gören uluslararası öğrencilerin psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) ihtiyaçları ile psikolojik yardım arama tutumlarının incelenmesidir. Bu kapsamda, öğrencilerin günlük yaşam, akademik süreç ve duygusal durumlarda karşılaştıkları sorunlar ile psikolojik danışmanlık hizmetlerine duydukları ihtiyaç ele alınmıştır. Ayrıca yaşadıkları sorunlar ile psikolojik yardım arama tutumlarının demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Çalışma, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde öğrenim gören, 51 ülkeden gelen 144 uluslararası öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Veri toplamada“Uluslararası Öğrenciler İçin Rehberlik ve Psikolojik Danışma İhtiyaçlarını Belirleme Anketi (UÖRİBA)”ve“Psikolojik Yardım Arama Tutumları Ölçeği (PYATÖ)”kullanılmış, analizlerde betimsel istatistikler ve parametrik/non-parametrik testler uygulanmıştır. Araştırma bulguları, uluslararası öğrencilerin en çok Türkçe dil yeterliliği, kültürel ve akademik süreçlerde güçlük yaşadığını; duygusal olarak ise gelecek kaygısı, memleket özlemi ve stresin öne çıktığını göstermektedir. Psikolojik destek ihtiyacı en çok iletişim ve akademik becerilerde yoğunlaşmakla birlikte, duygusal başa çıkma, kariyer planlama ve hedef belirleme gibi alanlarda da görülmektedir. Öğrencilerin psikolojik yardım arama tutumları genel olarak olumlu olsa da bir kısmının hizmetlere katılmada isteksiz olduğu saptanmıştır. Bulgular, yaş, ülke, dini inanç ve Türkçe dil düzeyi değişkenlerine göre farklılıklar ortaya koymuştur. Sonuç olarak, uluslararası öğrencilerin çok boyutlu destek ihtiyaçları ve psikososyal uyum süreçleri konusunda önemli veriler elde edilmiş; bu veriler yükseköğretim kurumlarında uluslararası öğrencilere yönelik danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesine ve çok kültürlü danışmanlık uygulamalarının güçlendirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the psychological counseling and guidance (PCG) needs and attitudes toward seeking psychological help among international students studying in Turkey. It explores the challenges faced by these students in daily life, academic processes, and emotional wellbeing, as well as their needs for psychological support. Furthermore, the study examines whether these experiences and attitudes vary based on demographic variables. The research was conducted with 144 international students from 51 countries enrolled at Bursa Uludağ University. Data were collected using the“Guidance and Psychological Counseling Needs Assessment Survey for International Students (GPCNASIS)”and the“Attitudes Toward Seeking Psychological Help Scale (ASPH)”, and analyzed through descriptive statistics and parametric/non-parametric tests. The findings indicate that international students primarily experience difficulties related to Turkish language proficiency, cultural adaptation, and academic demands. Emotionally, they commonly report concerns such as anxiety about the future, homesickness, and stress. The need for psychological support is most evident in communication and academic skills, but also includes emotional coping, career planning, and goal setting. Although overall attitudes toward seeking psychological help were positive, a portion of the students demonstrated reluctance to utilize such services. Significant differences in needs and attitudes were observed based on variables such as age, country of origin, religious beliefs, and Turkish language proficiency. In conclusion, the study highlights the multifaceted support needs and psychosocial adjustment challenges faced by international students. The findings provide important implications for the development of culturally sensitive counseling services and the enhancement of multicultural counseling practices in higher education institutions.