Language use, foodways, and identity: A mixed-methods study of Arab Alawis in Karşıyaka, Adana
Dil kullanımı, yemek kültürü ve kimlik: Adana Karşıyaka'daki Arap Aleviler üzerine karma yöntemli bir araştırma
  1. Tez No: 978923
  2. Yazar: SERKAN BİDERATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'nin Adana iline bağlı Karşıyaka semtindeki Arap Alevi topluluğunda yemek kültürü, dil kullanımı ve kimliği araştırmaktadır. Çalışmada 50 katılımcı yer almakta olup birleşik karma yöntem tasarımı (Creswell & Plano-Clark, 2018) uygulanmış ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen nitel veriler ile anketlerden elde edilen nicel veriler bütünleştirilmiştir. Çalışmada Yansıtıcı Tematik Analiz (Braun & Clarke, 2006), Fishman'ın (1991) dil kayması teorisi, yemeğin sosyokültürel antropolojisi ve Bucholtz ve Hall'ın (2006) kimliğin sosyokültürel dil bilimsel çerçevesi kullanılmıştır. Nitel bulgular üç temayı ortaya koymuştur: (1) yemek kültürünün Arap Alevi kültürü için merkezi önemde olduğu ancak modernleşme ve sosyoekonomik baskılara karşı savunmasız olduğu; (2) Çukurova Arapçasından Türkçeye dil kaymasında damgalanma, pragmatizm ve kuşaklar arası aktarımda eksiklikler gibi sebepler olduğu; (3) Arap, Türk ve hibrit kimliklerin konuşma sırasında inşa ve müzakere edilmesi ve bu kimliklerin akışkan, bağlama bağlı ve bazen çelişkili olduğu. Nicel analizler büyük ölçüde bu bulguları desteklemiş, tüm yaş gruplarında yemeklerin kültürel önemine güçlü bir şekilde katılım olduğunu, Arapça kullanımında kuşaklar arası farklılıkların bulunduğunu (yaş ve eğitimle azaldığını) ve nitel bulgularda ortaya çıkan değişen kimlikleri göstermiştir. Hem içeriden hem de dışarıdan bakış açıları ile çalışma yemek kültürünün Arap Alevi kimliklerinin güçlü bir simgesi olduğunu, ancak Çukurova Arapçasının hem içsel hem de dışsal nedenlerle ileri düzeyde dil kaymasına uğradığını ve sabit, tek tip bir Arap Alevi kimliğinin olmadığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, dil kayması, kültürel direnç olarak yemek kültürü ve çoğunluk olmayan topluluklarda kimliğin karmaşıklığı üzerine yapılan araştırmalara katkı sağlamaktadır ve çoğunluk olmayan toplulukların sosyopolitik ve ekonomik etkiler altında deneyimlerini anlamada disiplinler arası yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the foodways, language use, and identity within the Arab Alawi community of Karşıyaka, Adana, Türkiye. With 50 participants, the study employs a convergent mixed-methods design (Creswell & Plano-Clark, 2018) and integrates qualitative data from semi-structured interviews and quantitative data from questionnaires. The study utilizes Reflexive Thematic Analysis (Braun & Clarke, 2006), Fishman's (1991) theory of language shift, the sociocultural anthropology of food, and Bucholtz and Hall's (2006) sociocultural linguistic framework of identity. The qualitative findings revealed three themes: (1) foodways as central to Arab Alawi culture but vulnerable to modernization and socioeconomic pressures; (2) stigma, pragmatism, and disruption in intergenerational transmission in the shift from Cilician Arabic to Turkish, (3) discursive construction and negotiation of Arab, Turkish, and hybrid identities which are fluid, context-dependent, and sometimes contradictory. Quantitative analyses mostly supported these findings and showed strong agreement on the cultural significance of food across all ages, generational differences in Arabic use, which decreases with age and education, and fragmented identities from the qualitative strand. With both insider and outsider perspectives, the study demonstrates that while foodways constitute a strong symbol of Arab Alawi identities, Cilician Arabic experiences advanced shift due to external and internal reasons, and there is no static and uniform Arab Alawi identity. These findings contribute to research on language shift, foodways as cultural resilience, and the complexity of identity in non-majority communities. It also emphasizes the importance of interdisciplinary approaches to understanding the experiences of non-majority groups under sociopolitical and economic pressures.