The effectiveness of daily-life oriented project-based learning on students' scientific process skills, academic achievement and conceptual understanding
Günlük yaşam odaklı proje tabanlı öğrenmenin bilimsel süreç becerilerine, akademik başarılarına ve kavramsal anlamalarına etkisi
- Tez No: 978924
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Bilim ve Teknoloji, Education and Training, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Proje tabanlı öğrenme (PTÖ), öğrencileri gerçek dünya senaryolarına ve pratik araştırmalara dahil ederek öğrenci merkezli, araştırmaya dayalı öğrenmeyi vurgulayan pedagojik bir yaklaşımdır. Bu yöntemin eleştirel düşünmeyi, problem çözme becerilerini ve bilgiyi anlamlı yollarla uygulama yeteneğini geliştirdiği gösterilmiştir. Bu çalışma, günlük yaşam odaklı PTÖ'nün“Madde ve Değişim”ünitesindeki beşinci sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine, akademik başarılarına ve kavramsal anlamalarına etkisini araştırmaktadır. Araştırmaya İstanbul'daki bir ortaokuldan 80 öğrenci katılmıştır. Deney grubuna 8 hafta süren günlük yaşam odaklı PTÖ etkinlikleri uygulanırken, kontrol grubuna MEB programına dayalı eğitim verilmiştir. Araştırma modelini açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni oluşturmaktadır ve nicel aşamada, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel model uygulanmıştır. Nicel veriler, müdahale öncesi ve sonrasında uygulanan bilimsel süreç becerileri testi (BSBT), iki aşamalı kavramsal anlama testi ve başarı testi kullanılarak toplanmıştır. Deney grubunun kavram testindeki açık uçlu sorulara verdiği yanıtlar üzerinde de nitel analiz yapılmış ve BSBT'den elde edilen nicel verilerin anlamlı bir şekilde desteklenmesi amacıyla deney grubunda bilimsel süreç becerilerindeki değişiklikleri gözlemlemek amacıyla süreç ve sonuç değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular, deney grubunun kavramsal anlamasında ve akademik başarısında kontrol grubuna göre anlamlı bir gelişme olduğunu ortaya koymaktadır. Deney grubunda kavram yanılgılarının azaldığı ve“ısı değişimi”,“kaynama noktası”,“genleşme”,“büzülme”ve“buharlaşma”gibi kavramların daha derin anlaşıldığı gözlemlenmiştir. Çalışma, akademik içeriği günlük yaşam bağlamlarıyla birleştiren PTÖ etkinliklerinin öğrencilerin hipotez oluşturma, araştırma sorusu geliştirme, değişken belirleme, veri toplama ve yorumlama gibi bilimsel süreç becerilerini önemli ölçüde geliştirdiğini vurgulamaktadır. Sonuçlar, günlük yaşam odaklı PTÖ'nün fen eğitimine dahil edilmesinin aktif öğrenmeyi ve öğrenme sorumluluğunu teşvik ettiğini ve öğrencileri bilimsel bilgi ve süreçleri uygulama konusunda daha iyi donattığını göstermektedir. Bu yaklaşım, öğrencilerin analitik düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirerek bilimsel kavramları daha derinlemesine anlamalarını sağlamaktadır. Ayrıca, PTÖ yöntemi öğrencilerin eleştirel düşünme, iletişim ve işbirliği yeteneklerini artırarak, onları bilimsel süreçlerde daha etkin kılmaktadır. Bu kapsamda, öğrenci merkezli, araştırmaya dayalı pedagojik yaklaşımların önemini vurgulamakta ve fen eğitimi sonuçlarını iyileştirmeyi amaçlayan eğitimciler için pratik uygulamalar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Project-based learning (PBL) is a pedagogical approach that emphasizing student-centered, inquiry-based learning by engaging students in real-world scenarios and practical investigations. This method enhanced critical thinking, problem-solving skills, and the ability to apply knowledge in meaningful ways. This study investigates the impact of daily-life oriented PBL on fifth grade students' scientific process skills, academic achievement, and conceptual comprehension in the“Matter and Change”unit. The study involved 80 students from a middle school in Istanbul, Turkey. The experimental group received daily-life oriented PBL activities that lasted 8 weeks, while the control group received program-based instruction. Explanatory sequential mixed methods design was utilized and in quantitative phase, a quasi-experimental model known as the pretest-posttest control group was employed. Quantitative data were collected using the scientific process skills test, two-tier conceptual understanding test, and an achievement test, administered before and after the intervention. Qualitative analysis was also performed on the experimental group's responses to open-ended questions in the concept test, and formative and summative assessments were conducted in the experimental group to observe changes in their scientific process skills, aiming to support the quantitative data from the SPST with meaningful results. The findings revealed a significant improvement in the experimental group's conceptual understanding and academic achievement compared to the control group. Notably, misconceptions decreased, and a deeper understanding of concepts such as“heat exchange,”“boiling point,”“expansion,”“contraction,”and“evaporation”was observed in the experimental group. The study highlights that PBL activities, which connect academic content with real-life contexts, significantly enhance students' scientific process skills, including hypothesis formulation, research question development, variable identification, data collection, and interpretation. The results suggest that incorporating daily-life oriented PBL in science education promotes active learning, fosters learning responsibility, and equips students to apply scientific knowledge and processes. This study underscores the importance of student-centered, inquiry-based pedagogical approaches and offers practical implications for educators aiming to improve science education outcomes.