Türk medeni hukukunda çocuğun yeni medyadaki resim hakkı özelinde kişiliğinin korunması
Protection of the child's personality in Turkish civil law, especially in terms of the right to images in new media
- Tez No: 979130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA EKREM DOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle yeni medya platformları zamanın büyük kısmının harcandığı dijital ortamlar olmuştur. Yeni medya platformlarının eğitim alma, haberleşme, sosyalleşme gibi yararlarının yanı sıra kötüye kullanım nedeniyle zararları da vardır. Bu zararlar her yaştan insan için mevzubahis olabilir. Ancak çocuklar, yeni medyanın zararlı yönlerinden çok daha fazla etkilenmektedirler. Analog dünyaya kıyasla dijital alanda çocuğun kişilik hakkının müdahalelere çok açık olması ve ihlallerin çok geniş bir çevreye çok hızlı bir şekilde yayılması konunun önemine işaret etmektedir. Gerek ulusal gerekse uluslararası hukukta çocuğun üstün menfaatlerinin korunması ilkesi kabul edilmektedir. Çocukların kişilik hakkının, özellikle yeni medyada en çok ihlal edilenlerden biri olan resim hakkının ihlalinin değerlendirilmesi kritik önem taşımaktadır. Çocuğun resim hakkının farklı kişilerce ihlal edilmesi mümkündür. Bunlar arasında bizzat kendisi, ebeveyni, akranları ve hatta hiç tanımadığı üçüncü kişiler yer almaktadır. Çalışma üç bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde konunun önem ve güncelliğine işaret edildikten sonra konu ile ilgili temel kavramlar ve ilkeler açıklanmıştır. İkinci bölümde dijital yeni medyada çocuğun resim hakkının; görünümü, ihlalini teşkil eden temel durumlar, diğer kişisel değerlerin ihlali ile ilişkisi, ihlalinde sorumluluk, ihlaline sebep olabilecek süjeler ve yeni medya öznelerinin sorumluluklarına ilişkin tamamlayıcı açıklamalar, ilgili mevzuat ve öğretideki görüşler dahilinde incelenmiştir. Bu bölüme güncel örnekler, Yargıtay kararları ve gelişen teknolojilere bağlı kurgusal örnekler eklenmiştir. Çocuğun kişilik hakkını ihlal eden süjeler bağlamında bizzat kendisi, ebeveyni, akranları ve tanımadığı üçüncü kişilerin durumu analiz edilmiş ve sorumlulukları tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise çocuğun resim hakkının ihlallere karşı korunması ele alınmıştır. Bu kapsamda resim hakkı ihlaline karşı dava, dava dışı ve karma yollar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, new media platforms have become digital environments where most of the time is spent. In addition to the benefits of new media platforms such as education, communication and socialization, there are also harms due to misuse. These harms can be relevant for people of all ages. However, children are much more affected by the harmful aspects of new media. Compared to the analog world, the fact that the child's right to personality is very open to interventions in the digital field and that violations spread very quickly to a very wide environment points to the importance of the issue. Both national and international law recognize the principle of protecting the best interests of the child. It is of critical importance to evaluate the violation of children's right to personality, especially the violation of the right to draw, which is one of the most violated in the new media. It is possible for the child's right to draw to be violated by different people. These include the child himself/herself, his/her parents, peers and even third parties whom he/she does not know at all. The study consists of three chapters. In the introduction, the importance and topicality of the subject is pointed out and the basic concepts and principles related to the subject are explained. In the second part, the appearance of the child's right to image in digital new media, the basic situations that constitute the violation, the relationship with the violation of other personal values, the responsibility for its violation, the subjects that may cause its violation and the complementary explanations regarding the responsibilities of the new media subjects are examined within the scope of the relevant legislation and the opinions in the doctrine. Current examples, decisions of the Court of Cassation and fictional examples based on developing technologies have been added to this section. In the context of the subjects who violate the child's right to personality, the situation of the child himself/herself, his/her parents, peers and unknown third parties is analyzed and their responsibilities are discussed. In the third part, the protection of the child's right to draw against violations is discussed. In this context, litigation, non-litigation and mixed remedies against the violation of the right to image are discussed.