Compact and non-compact formulations for segment routing
Segment yönlendirme ile enerji farkindalikli trafik mühendisliği
- Tez No: 979165
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA KARAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Segment yönlendirme, paket yönlendirmesini bir segment listesi aracılığıyla es- nek bir şekilde kontrol etme olanağı sağlar. Segment listesi, eşit maliyetli çoklu yolları (ECMP) kullanan düğüm segmentleri ile kaynak ve hedef düğümler arasın- daki mevcut bağlantıları doğrudan kullanan komşuluk segmentlerinden oluşur. Segment yönlendirmenin bu özelliği, onu basitleştirilmiş ve ölçeklenebilir trafik mühendisliği için uygun bir aday haline getirir. Bu tezde, maksimum bağlantı kullanımını (tıkanıklık) ve işlemeye bağlı enerji maliyetlerini eşzamanlı olarak en aza indirmek amaçlanmaktadır. Tez kapsamında, segment tabanlı bir kom- pakt model ve yol tabanlı bir kolon üretimi modeli geliştirilmiştir. Başlangıçta, modeller yalnızca maksimum bağlantı kullanımı amacıyla değerlendirilmiş; hem kompakt model hem de kolon üretimi modeli, literatürdeki mevcut yöntemler- den daha iyi performans göstermiştir. Özellikle kolon üretimi yaklaşımı, büyük ölçekli ve karmaşık örnekleri çözmedeki başarısıyla öne çıkmaktadır. Ardından, enerji tüketimi ve tıkanıklığı etkileyen çeşitli parametre yapılandırmaları altında çok amaçlı bir çerçeve test edilmiştir. Gerçekçi ağ örnekleri üzerinde yapılan deneyler, enerji-tıkanıklık dengesinden yararlanarak minimum tıkanıklık etkisiyle enerji tasarrufu sağlanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Segment routing allows flexible control of packet routing using a segment list. A segment list consists of node-segments that utilize equal-cost multiple paths and adjacency-segments that directly use available links between source and des- tination nodes. This characteristic of segment routing makes it a good candidate for simplified and scalable traffic engineering. This thesis aims to minimize maxi- mum link utilization (congestion) and processing energy costs simultaneously. In the thesis, a segment-based compact model and a path-based column generation model are developed. Initially, the models are utilized with maximum link uti- lization as the sole objective; both the compact model and the column generation model outperform existing methods in the literature, with the column generation approach excelling in its ability to solve large-scale and complex instances. Then, a multi-objective framework is tested for various parameter configurations that influence the energy consumption and congestion. The experiments over realistic network instances show potential for exploiting the energy-congestion trade-off for energy savings with minimal impact on congestion.