Alfa kuşağının yeni medya kullanımında yeni nesil babaların etkisi
The influence of new generation fathers on alpha generation's use of new media
- Tez No: 979164
- Danışmanlar: DOÇ. KADRİYE KOBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin hızla gelişmesi ve yeni medya araçlarının günlük yaşama entegrasyonu, Alfa kuşağının medya kullanımı üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Alfa kuşağı, doğduklarından itibaren dijital dünyayla iç içe büyümekte ve medya kullanım alışkanlıkları, aile içi etkileşimlerle şekillenmektedir. Özellikle babaların, çocuklarının medya ile olan ilişkilerini yönlendirme ve denetleme süreçleri, kültürel çalışmalar açısından incelenmeye değer bir konu olarak öne çıkmaktadır. Çalışmada, amaçlı örneklem tekniğiyle seçilen on yeni nesil baba (Alfa kuşağı bireylerin babası) ile yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelerle elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, yeni nesil babaların çocuklarının medya kullanım alışkanlıkları üzerinde önemli bir rolü olduğunu göstermektedir. Babaların teknolojiyle olan etkileşimleri, çocukların medya içeriklerini nasıl tükettiği ve nasıl değerlendirdiğinde belirleyici rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra, babaların medya okuryazarlığı konusundaki tutumları, Alfa kuşağının dijital ortamlara yönelik eleştirel bakış açısını şekillendirmektedir. Sonuç olarak, yeni nesil babalar, çocuklarının medya ile ilişkilerinde yalnızca yönlendirici değil, aynı zamanda aktif bir katılımcı olarak yer almaktadır. Bu durum, kültürel aktarım süreçlerinde babaların rolünün önemini vurgulamakta ve Alfa kuşağının medya kullanımı üzerindeki etkisini anlamlandırmada yeni bir perspektif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology and the integration of new media tools into daily life have significantly impacted Generation Alpha's media consumption. Generation Alpha grows up immersed in the digital world, and their media usage habits are shaped by interactions within the family. Particularly, the influence of fathers in guiding and supervising their children's relationship with media is an important subject of study in cultural studies. This study aims to examine the effects of new-generation fathers on Generation Alpha's media consumption from a cultural studies perspective. The research investigates how fathers shape their children's media habits, promote media literacy, and provide guidance in technology use. Through in depth interviews conducted with fathers of Generation Alpha individuals selected using purposive sampling, the study evaluates findings obtained from these interactions. The research findings indicate that new-generation fathers directly influence their children's media usage habits. Fathers' engagement with technology plays a determining role in how children consume and interpret media content. Furthermore, fathers' attitudes toward media literacy help shape Generation Alpha's critical perspective on digital environments. In conclusion, new-generation fathers are not only guides but also active participants in their children's media interactions. This emphasizes the significance of fathers in the process of cultural transmission and provides a new perspective on understanding their impact on Generation Alpha's media consumption.