Toplu ve karışık elemanlı kayıpsız iki kapılı devrelerin parametrik tasarımı
Design of lossless two ports with lumped and mixed elements using parametric method
- Tez No: 97924
- Danışmanlar: PROF.DR. B. SIDDIK YARMAN, PROF.DR. GÖKHAN UZGÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
TOPLU VE KARIŞIK ELEMANLI KAYIPSIZ İKİ KAPILI DEVRELERİN PARAMETRİK TASARIMI Bu tezde, gerek uyumlaştırma devreleri, filtre ve yükselteç tasarımları gibi mikrodalga uygulamalarında, gerekse mikrodalga entegre devrelerindeki (MICs) arabağlantı yapüarında kullanüabilecek olan, kayıpsız karma elemanlı simetrik iki kapılı devre modelleri incelenmiştir. Yüksek frekanslarda çahşan haberleşme sistemlerinde kullanılan uyumlaştırma devreleri, filtre ve mikrodalga yükselteçleri, fiziksel gerçekleme problemi nedeniyle, tek değişkenli olarak tasarlanamazlar. Karma elemanh devre modellerine ihtiyaç duyulur. Fakat, karma elemanh devrelerde, her devre modeli için analitik fonksiyonlar ve sentez tanımlı değildir. Bu nedenle, pratikte anlamlı olan sınırlı devre yapıları ele alınarak, analitik veya yan analitik yöntemlerle tanımlanmışlardır. Bu çalışmada ise, karma elemanh simetrik kayıpsız iki kapılı devreler, saçdma parametreleri yaklaşımıyla yarı analitik olarak tanımlanıp, mikrodalga uygulamaları incelenmiştir. Öte yandan, aynı monolitik devre yapısı üzerinde üretilmek zorunda olan analog ve dijital devreler arasındaki bağlantı yapılan da hızlan itibariyle dağılmış ve toplu elemanlardan oluşan kayıpsız simetrik iki kapılı devreler olarak modellenebilir. Bu çahşmada incelenen karma elemanh simetrik devre yapıları, arabağlantı modelleri, mikrodalga yükselteç, filtre ve uyumlaştırma devreleri uygulamalarında, Spice gibi simülasyon paket programları için de kullanışlı yapılardır.
Özet (Çeviri)
DESIGN OF LOSSLESS TWO PORTS WITH LUMPED AND MIXED ELEMENTS USING PARAMETRIC METHOD In this thesis, symmetrical lossless two ports with mixed lumped and distributed elements, which can be implemented in both microwave applications- such as matching networks, filters, and amplifier networks - and interconnects at microwave integrated circuits (MICs) are examined. It is not possible to design matching networks, filters and microwave amplifiers, - which are used in communication systems at high frequencies as one variable networks. For this reason mixed lumped and distributed element networks structures are required. However, analytic network functions and synthesis for each circuit structure are not defined. Consequently, analytic or semi-analytic methods are described on practically meaningful restricted circuit topologies. In this study, after having described symmetrical lossless two ports with mixed elements analytically with a scattering parameters approach, we have examined the microwave applications. On the other hand, interconnects between analog and digital circuits, which have to be produced on the same monolithic circuits, can be designed- due to their speed as symmetrical lossless two port networks with lumped and distributed elements. The symmetrical mixed element networks, which are investigated in this thesis, are efficient at simulation tools such as Spice, in interconnects, microwave amplifiers, filters and matching networks applications.