Büyükçekmece Koyu (Marmara Denizi) fitoplankton türlerinin kalitatif, kantitatif yönden araştırılması ve dağılımlarını etkileyen ortam faktörleri
Qualitative and quantitative investigations on phytoplankton species of Büyükçekmece Bay (Sea of Marmara) and environmental factors affecting their distribution
  1. Tez No: 97926
  2. Yazar: NESLİHAN BALKIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN MERİÇ, DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Büyükçekmece Koyu (Marmara Denizi) Fitoplankton Türlerinin Kalitatif, Kantitatif Yönden Araştırılması ve Dağılımlarını Etkileyen Ortam Faktörleri Marmara Denizi Büyükçekmece Koyu'ndaki fitoplankton türlerinin ve dağılımları üzerinde etkili olan ortam faktörlerinin belirlenmesi amacıyla, Nisan 1998-Mart 1999 sürecinde, 0.5-30 m arasındaki derinliklerde belirlenen 5 istasyondan plankton kepçesiyle horizontal ve vertikal çekimlerden elde edilen örneklerin incelenmesi sonucunda, 7 sınıfa ait 125 fitoplankton türü saptanmıştır. Eldeki literatür bilgilerine göre, bunlar arasında Marmara Denizi için yeni kayıt oldukları anlaşılan 58 türden 4 tanesi (Torodinium sp., Dinobryon baltîcum (Schütt) Lemmermann, 1900, Gyrosigma fasciola (Ehrenberg) Cleve, Pleurosigma macrum W.Smith, 1852)'nin tüm Türkiye denizleri için de yeni kayıt olduğu belirlenmiş ve saptanan türlerden 1 12'sinin renkli fotoğrafları verilmiştir. Tür ve birey sayısı bakımından Dinophyceae ve Bacillariophyceae öteki sınıflara oranla baskındır. En yüksek birey sayısına Dinophyceae Mayıs ayında (ortalama 66605 h/L), Bacillariophyceae ise Mart ayında (ortalama 136071 h/L) ulaşmıştır. Tür ve birey sayısı esas alınarak istasyonlarda her ay derinliklere göre hesaplanan Shannon-Weaver çeşitlilik indeksi sonuçlarına göre, türlerin aşın üreme gösterdiği dönemlerde, fitoplankton çeşitlilik indeksinin düşük olduğu görülmüştür. En yüksek çeşitlilik indeksi değeri Ağustos ayında 0.5 m derinlikte (IT=3.84), en düşük ise Nisan ayında 30 m derinlikte (H*=0) ve Mart ayında 0.5 m derinlikte (HMÎ.60) elde edilmiştir. Türlerin dağılımları üzerinde etkili olabilen sıcaklık bir yıl süresince 6.5-24.0 °C, tuzluluk %o 19.28-37.34, çözünmüş oksijen 2.18-12.89 mg/L, N02 +NO3 -N 0.04-10.79 ug-at N/L, P04~3-P 0.10-1.06 ug-at P/L ve Silikat-Si 1.06-35.23 ug-at Si/L arasında değişmektedir. Klorofil a değişimleri de 0.05-9.45 ug/L arasındadır. Genellikle besin elementlerinin düşük, sıcaklığın da yüksek olduğu ilkbahar ve yaz ile sonbahar başında Dinophyceae, besin elementlerinin yüksek, sıcaklığın da düşük olduğu kış mevsiminde ve ilkbahar başında ise Bacillariophyceae gelişim göstermiştir. Nisan- Aralık 1998 sürecinde düşük çözünmüş oksijen (2.28-3.54 mg/L) içeren 30 m derinlikteki sularda fitoplankton tür ve birey sayılarında azalma olmuştur. Türler, 2.5-9.0 m olarak ölçülen seki diski derinliğine göre belirlenen, öfotik zon derinliğinin en düşük 6.75 m ve en fazla 24.30 m olduğu derinliklerin üzerindeki öfotik zonda daha yoğun dağılım göstermişlerdir. Bu bölgede İSKİ tarafindan yapımı sürdürülen Atıksu Arıtma ve Deniz Deşarj Sisteminin devreye girmesinden sonra, ortamdaki besin elementi miktarının fazlalaşması ile toksisitesi yüksek türlerin birey sayılarının artışına yol açılarak, yaşamın olumsuz yönde etkilenmemesi için kurulacak sistemde biyolojik arıtma yapılması önerilmektedir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Qualitative and Quantitative Investigations on Phytoplankton Species of Bttyfikçekmece Bay (Sea of Marmara) and Environmental Factors Affecting Their Distribution In order to determine phytoplankton species of Büyükçekmece Bay in the Sea of Marmara, and the environmental factors that affect the distributions of the species, the samples were collected vertically and horizontally with a plankton net at 0.5-30 m depths at 5 stations in the period of April 1998-March 1999. From the examination of the samples, 125 phytoplankton species belonging to 7 classes were identified. According to the present literature, of 58 new records for the Sea of Marmara, 4 species (Torodinium sp., Dinobryon balticum (Schütt) Lemmermann, 1900, Gyrosigma fasciola (Ehrenberg) Cleve, Pleurosigma macrum W.Smith, 1852) were found to be also new records for all Turkish seas. This study gives colour photographs of 1 12 species. Compared to other classes, Dinophyceae and Bacillariophyceae dominated in terms of species and cell numbers. The highest cell numbers of Dinophyceae were recorded in May (mean 66605 cells/L) and Bacillariophyceae in March (mean 136071 cells/L). The results of diversity index of Shannon- Weaver, employing the monthly estimation of species and cell numbers at chosen depths, revealed that diversity index of phytoplankton decreased in the periods of blooms of the species. The highest diversity index was obtained in August at 0.5 m depth (11=3.84) and the lowest in April at 30 m (H*=0) and in March at 0.5 m (rT=0.60). The temperature that could be affective in the distribution pattern of species varied between; 6.5-24.0 °C, salinity 19.28-37.34 %o, dissolved oxygen 2.18-12.89 mg/L, NO2 +N03~-N 0.04-10.79 ug-at N/L, PO4-3-P 0.10-1.06 ug-at P/L and Silicate-Si 1.06-35.23 ug-at Si/L. Chi a distribution changed between 0.05-9.45 ug/L. Generally in spring, summer and early autumn periods with low nutrient and high temperature Dinophyceae density increased, on the other hand in winter and early spring Bacillariophyceae density increased with low temperature and high nutrients. During April-December 1998 phytoplankton species and biomass decreased at 30 m depth containing less dissolved oxygen (2.28-3.54 mg/L). Phytoplankton distribution was denser on euphotic zone depths as lowest 6.75 m and highest 24.30 m which was determined by secchi disc measurements between 2.5-9.0 m. When the Waste Water Treatment and Sea Drainage System, in construction by ISKI, gets in operation, nutrient concentrations at the area will increase and may lead to increase in toxic species biomass. Therefore it is suggested to perform biological waste water treatment at the treatment system. Xin