Meteorolojik elemanlar arasındaki matematiksel ilişkiler
Mathematical relations among meteorological parameters
  1. Tez No: 97934
  2. Yazar: EBRU BOZKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET“Meteorolojik elemanlar arasındaki matematiksel ilişkiler”isimli bu araştırmada meteorolojik parametreler teker teker ve karşılıklı olarak incelenmiş, bu konuda yapılabilecek matematiksel modeller için bir çatı oluşturabilecek temel bağıntılar araştırılmış ve ayrıca sentetik seriler oluşturma düzeyinde olasılık teorisine dayalı modeller de ortaya atılmıştır. Meteorolojik verilerden en iyi şekilde yararlanmanın sağlanması için kullanılması gereken yöntemler konusunda da karşılaştırmalarla yeni yaklaşımlar ortaya atılmıştır. Karşılaştırma düzlemi olarak genellikle içinde bulunduğumuz Marmara Bölgesi ele alınmıştır. Aslında ülkeyi daha küçük ve homojen birimlere ayırıp incelemek en iyi yoldur fakat bu durumda da istasyon sayısının yetersizliği matematik-istatistik yönden problem yaratmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda birçok meteorolojik elemanın birbiriyle matematiksel olarak ilişkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bulgular içerisinde belki de en ilginç olan yağışla yükseklik arasında doğrusal bir ilişki olmamasına rağmen oldukça güçlü bir eğrisel ilişkinin varlığının ortaya konmasıdır. Sıcaklık için de oldukça iyi sonuçlar veren eğrisel regresyon modelleri geliştirilmiş ancak bağıl nemle yükseklik arasında istatistiksel anlamda bir ilişki belirlenememiştir. Sonuç itibariyle araştırmanın mevcut kullanılan yöntemlere alternatif ve iyileştirme sağlayacak düzeyde bulgular ortaya koyduğunu belirtebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mathematical Relations Among Meteorological Parameters. In this study, named 'The Mathematical Relations Among Meteorological Parameters', meteorological parameters were studied both individually and interrelated. Some basic relations that can be based in modelling were created and also a few probabilistic models that could produce synthetic time series were built and employed. Furthermore, new approaches in processing meteorological data were also suggested and compared with traditional technics. Generally, comparisons were made for the Marmara Climatic Region where we live in. Actually, it is better to study in smaller homogenous units for the best delineation and definition for model construction. However it is clear that in this way the number of weather stations that are taken into account would reduce significantly which could cause statistical errors. Many mathematical equations were determined among meteorological parameters. One of the most important findings of the study was the nonlinear relation between annual precipitation and altitude. Satisfactory equations for temperature were also constructed while no relation between relative humidity and altitude was found. Consequently, it is possible to say that this research was useful in comparing and refining the traditional methods and also creating new ones.