Türkiye'de ve dünyada küresel iklim değişikliğinin kurbağalar ve sürüngenler üzerine etkisi
The impact of global climate change on frogs and reptiles in Turkey and in the world
  1. Tez No: 979600
  2. Yazar: GÜLŞEN METİN GÜNSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL VAROL TOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, küresel iklim değişikliğinin amfibi ve sürüngenler üzerindeki etkilerini daha önce yapılan araştırmalardan incelemeyi amaçlamaktadır. Amfibi ve sürüngenlerin küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilendiğini gösteren çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızda amfibi ve sürüngenlerin küresel iklim değişikliği ile metabolik aktivitelerini, üreme döngülerini, kış uykusuna yatma gibi davranışlarını yerine getiremediğini gösteren 50 makaleden elde edilen bilgiler tek çatı altında toplanmıştır. Bunun dışında incelenen makalelerde küresel iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin artması ile amfibi ve sürüngenler ya habitatlarını kaybedeceği ya da habitatlarını kuzey bölgelere taşıyacakları ifade edilmiştir. İncelenen makalelerde ayrıca amfibi ve sürüngen türlerinin sayısında azalmaya ya da nesillerinin yok olması sorunu ile karşı karşıya kalacakları söylenmiştir. Bu kapsamda, Türkiye ve dünya genelindeki amfibi ve sürüngenler üzerinde küresel iklim değişikliğine bağlı olarak gelişen etkileri örneklerle destekleyen bu çalışma, iklim değişikliğinin biyolojik çeşitlilik üzerindeki genel yansımasını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of global climate change on amphibians and reptiles based on previous research. Studies have been conducted showing that amphibians and reptiles are negatively affected by global climate change. Our study brings together information from 50 articles showing that amphibians and reptiles are unable to perform their metabolic activities, reproductive cycles, and behaviors such as hibernation due to global climate change. In addition, the reviewed articles stated that with the increase in the negative effects of global climate change, amphibians and reptiles will either lose their habitats or move their habitats to northern regions. The reviewed articles also stated that amphibian and reptile species will face a decline in their numbers or extinction. In this context, this study, which supports the effects of global climate change on amphibians and reptiles in Turkey and around the world with examples, reveals the overall impact of climate change on biological diversity.