Türkiye'deki özel ağaçlandırmaların sosyo-ekonomik sonuçları konusunda araştırmalar
Research of socio-economic results of special plantation in Turkey
  1. Tez No: 97961
  2. Yazar: NEVİN DİNÇ SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Türkiye'deki Özel Ağaçlandırmaların Sosyoekonomik Sonuçlan Konusunda Araştırmalar" konulu tez çalışması bu konuda ülkemizdeki bügi açığını kapatmak yanlış anlaşılmaları önlemek ve konuyu tartışılabilir, değerlendirilebilir bir boyuta taşımak amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilmesi için yasal tüm belgeler incelenmiş, özel ağaçlan dırma çalışmasının uygulama yöntemi anlatılmış, 198S yılından 1999'a kadar olan özel ağaçlandırmalar incelenerek değerlendirilmiş, çalışmaların gerçekleştirilme a- maçlan araştırılmıştır. Araştırma sonucunda özel ağaçlandırma çalışmalarının, ağaçlandırma çalışma ları içindeki yerinin ve öneminin gittikçe arttığı gözlenmiştir. Çalışmalar bu özellik leri ile göz ardı edilemeyecek bir boyuta ulaşmıştır. Yapılan sosyal, hukuki, ekonomik inceleme sonucu elde edilen veriler doğrul tusunda, hukuki düzenlemelerin yetersiz olduğu, finansal sıkıntıların devam ettiği, sosyal beklentilerin tam olarak karşılanamadığı ve çalışmaların çoğunda maddi ka zanç düşüncesinin ön planda olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, özel ağaçlandırma çalışmalannm bireysel denemeler düzeyinde oldu ğu, projelerin bir bütünün parçası durumunda bulunmadıkları tespit edilmiş, orman sınırlan içinde yapılan çalışmaların ileride bu alanların orman sınırlan dışına çıka rılmasına neden olabileceği kanaatine varıldığından bu up ağaçlandırmaların dikkatle izlenmesi gereği anlaşılmış, ağaçlandırmaların milli ekonomiye katkısının mutlaka proje düzeyinde incelenmesinin gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis that named“Research of socio-economic results of special planta tion in Turkey”was prepared about prevent of mis-understanding and give the in formation on this theme. During the examination, legal all documents was surveyed, method of special plantation was explained, between 198S to 1999 all special plantation was valued and aims of this theme was searched. During the preparation of the thesis was observed that importance of special plantation has been increased in general plantation. The characteristic of the special plantation has been reached very important level After social, legal and economical research was founded that: legal instructs was insufficienied, financial straits was continued, and material value was came the first row. After the reseach was founded that special plantation are not a part of whole plantations and they are individual attempt,special plantations effects to national in come has to be surveyed when they are project basis.