Yanal yüklü kazıkların tasarımı
Design of laterally loaded piles
  1. Tez No: 97960
  2. Yazar: TİMUR SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. S. FEYZA ÇİNİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET (YANAL YÜKLÜ KAZIKLARIN TASARIMI) Bilim ve teknolojideki gelişmeler birtakım sorunları da yaranda getirmektedir. Bu sorunların en önemlisi tabiattaki mevcut dengenin bozulmasıdır. Yapı alanında dengenin bozulması ise artan nüfûsa ve ihtiyaçlara paralel olarak; doğal şevler ve bunların üzerine inşaa edilen yapılar, ulaşım ağlarının çoğalması (yarma ve toprak dolgular), konut açığının giderilmesi için az yer kaplayan yüksek binaların (derin kazı) inşaasına gidilmesi gibi sebepler neticesinde oluşmaktadır. Geoteknik mühendisliğini ilgilendiren bu tip problemlerin çözülmesinde stabiliteyi sağlamak için başvurulan temel yapı sistemlerinden birisi de gömülü istinat yapılarıdır. Bu çalışmada, kohezyonlu veya kohezyonsuz zeminlerde yanal yüklere maruz kısa veya uzun kazıkların nihai yanal mukavemetinin hesabı ve palplanşlar için mevcuttaki limit denge çözümleri anlatılmış, bunlara ilaveten konsol palplanşlar için daha hassas bir çözüm önerilmiştir. Ayrıca palplanşlar için bu hesap yöntemlerini uygulayan ve deprem etkisininde hesaba katıldığı bir program“Microsoft Visual Basic v.5.0 Professional Edition”programlama diliyle yazılmıştır. Timur SOYDAŞ vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY (DESIGN OF LATERAL LOADED PILES) The developments in science enables the engineers to construct structure which change the existing equilibrium conditions in nature. Increasing population and increasing demand for higher quality of life necessitate to construct infrastructure projects such as transportation networks and underground structures. These types of projects involve embedded retaining walls to a great extent and thus the design and construction of embedded retaining walls constitute one of the major problems of interest in geotechnical engineering. In this dissertation, the methods of estimation of ultimate load conditions for laterally loaded short and long piles in cohesive or cohesionless soils and also existing limit state design methods for sheet piles İs comparatively analyzed and additionally a more rigorous design solution is proposed for cantilever sheet piles. A design software for sheet piles has also been developed in conjunction with this study. The developed software uses existing limit equilibrium methods and earthquake effects are also included. The programme has been developed by using“Microsoft Visual Basic v.5.0 Professional Edition”. Timur SOYDAŞ DC