Tibia plato kırıklarında tibia proksimal eklem yüzündeki genişlemenin hasta klinik ve fonksiyonel sonuçlarına etkisi
Effect of extension of the proximal tibia joint surface on patient clinical and functional results in tibia plateau fractures
  1. Tez No: 979651
  2. Yazar: İBRAHİM GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tibia plato kırıklarında prognozu belirleyen çeşitli etkenler olmakla birlikte kırık anında meydana gelen yaralanma şiddetinin sonuçlara etkisi konusunda net sonuçlar yoktur. Bu çalışma ile plato kırıklarında tibia proksimal eklem yüzündeki genişleme ile fonksiyonel ve radyolojik sonuçlar arasında korelasyon olup olmadığını göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mart 2019-Mart 2023 tarihleri arasında kliniğimizde tibia plato kırığı nedeniyle tedavi edilen ve en az 24 ay takip edilen, 71 hastayı içeren, tek merkezli, retrospektif bir çalışma yapıldı. Her hasta AO/OTA ve Schatzker kırık sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Hastaların preoperatif, postoperatif ve sağlam taraf diz BT'lerinden toplam proksimal tibia eklem alanları hesaplandı. Yapılan ölçümlerden preoperatif eklem genişleme yüzdesi, postoperatif eklem genişleme yüzdesi ve redüksiyon oranı hesaplandı. İkinci yıl takiplerinde hastaların fonksiyonel ve radyolojik sonuçları değerlendirildi. BT ile yapılan alan hesapları ile fonksiyonel ve radyolojik sonuçlar arasında korelasyon hesaplamaları yapıldı. Bulgular: Bu çalışma tibia plato kırığı olan hastaların preoperatif ve postoperatif eklem genişleme yüzdelerinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarla negatif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir. Preoperatif ve postoperatif eklem genişleme yüzdesi arttıkça Rasmussen'in fonksiyonel derecelendirme skoru (p<0,01, p<0,01), Oxford Diz Skoru (p<0,01, p<0,01), KOOS (p=0,01, p=0,02), Rasmussen'in radyolojik skoru (p<0,01, p<0,01) anlamlı olarak kötüleşmektedir. Yine preoperatif ve postoperatif eklem genişleme yüzdesi arttıkça Kellgren-Lawrance osteoartrit derecesi (p<0,01, p=0,04) artmaktadır. Buna karşı redüksiyon oranlarındaki artışın daha iyi fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarla ilişkili olduğu görülmüştür. Redüksiyon oranı arttıkça Rasmussen'in fonksiyonel derecelendirme skoru (p=0,01), Oxford Diz Skoru (p<0,01), KOOS (p=0,02), Rasmussen'in radyolojik skoru (p<0,01) anlamlı olarak artmaktadır. Redüksiyon yüzdesi arttıkça Kellgren-Lawrance osteoartrit derecesi (p<0,01) azalmaktadır. Bununla birlikte ne AO/OTA kırık sınıflaması ne de Schatzker sınıflamasıyla fonksiyonel ve radyolojik sonuçlar arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç: BT ile eklem alanındaki genişleme yüzdesini hesaplama yöntemimiz eklem hasarının derecesinin hesaplanması için basit ve uygulanabilir bir yöntemdir. Bu çalışma preoperatif ve postoperatif BT ile hesaplanan başlangıçtaki ve rezidü eklem genişlemesinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarla negatif ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu veriler fonksiyonel ve radyolojik sonuçların bir kısmının travma sırasında meydana gelen geri dönüşümsüz kıkırdak hasarından kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte redüksiyon oranı sonuçları olumlu etkilemektedir. Bu da hastaların redüksiyon kalitesinden anlamlı olarak yararlandığını gösterir. Bu sonuçlar beklenen fonksiyonel ve radyolojik sonuçlarıyla ilgili hasta danışmanlığı için kullanılabilecek bir araç sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there are various factors that determine the prognosis in tibial plateau fractures, there are no clear results regarding the effect of the severity of the injury at the time of fracture on the results. In this study, we aimed to show whether there is a correlation between the expansion of the proximal tibial articular surface and functional and radiological results in plateau fractures. Patients and Methods: A single-center, retrospective study was conducted on 71 patients who were treated for tibial plateau fractures in our clinic between March 2019 and March 2023 and followed up for at least 24 months. Each patient was classified according to AO/OTA and Schatzker fracture classification. Total proximal tibial articular areas were calculated from preoperative, postoperative and other side knee CTs of the patients. Preoperative articular expansion percentage, postoperative articular expansion percentage and reduction ratio were calculated from the measurements. Functional and radiological results of the patients were evaluated in the second-year follow-up. Correlation calculations were made between the area calculations from CT and functional and radiological results. Results: This study shows that preoperative and postoperative articular expansion percentages of patients with tibial plateau fractures are negatively correlated with functional and radiological outcomes. As preoperative and postoperative articular expansion percentages increase, Rasmussen's functional rating score (p<0.01, p<0.01), Oxford Knee Score (p<0.01, p<0.01), KOOS (p=0.01, p=0.02), Rasmussen's radiological score (p<0.01, p<0.01) decrease significantly. However, as preoperative and postoperative articular expansion percentages increase, Kellgren-Lawrance osteoarthritis grade (p<0.01, p=0.04) increases. On the other hand, it was observed that the increase in reduction ratio was associated with better functional and radiological outcomes. As the reduction ratio increases, Rasmussen's functional rating score (p=0.01), Oxford Knee Score (p<0.01), KOOS (p=0.02), Rasmussen's radiological score (p<0.01) increase significantly. As the reduction ratio increases, the degree of Kellgren-Lawrance osteoarthritis (p<0.01) decreases. However, no significant correlation was found between functional and radiological results with either AO/OTA fracture classification or Schatzker classification. Conclusion: Our method of calculating the percentage of plateau area expansion from CT scan is a simple and applicable method for calculating the degree of joint damage. This study shows that the initial and residual plateau expansion calculated from preoperative and postoperative CT scans are negatively correlated with functional and radiological outcomes. These data suggest that some of the functional and radiological outcomes may be due to irreversible cartilage damage at the time of trauma. However, the reduction ratio is positively correlated with the outcomes. This indicates that patients benefit significantly from the quality of reduction. These results provide a tool that can be used for patient counseling regarding expected functional and radiological outcomes.