Kültürel diplomasi bağlamında 21. yüzyılda Türkiye-Rusya kültürel bağları
Turkey-Russia cultural ties in the 21 century in the context of cultural diplomacy
- Tez No: 979733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, 21. yüzyılda Türkiye ve Rusya arasında oluşan kültürel ilişkileri kültürel diplomasi bağlamında incelemektir. Tez çalışması özelinde modern dönemde Türkiye ve Rusya arasında küreselleşme bağlamında yürütülen kültürel iş birliğinin içeriği ve özellikleri tanımlanmıştır. Aynı zamanda söz konusu tez kapsamında Rusya ve Türkiye'nin dış kültür politikasının ana yönleri ve özellikleri belirlenmiş, konuya Rusya ve Türkiye'nin mevcut kültürel uluslararası etkileşimleri ağından da bakılmıştır. 21. yüzyılda Türkiye ve Rusya arasında oluşan kültürel ilişkileri kültürel diplomasi bağlamında incelemeye odaklanan bu tez çalışması, içerik analizi ve vaka araştırması gibi nitel araştırma yöntemlerinden yararlanmıştır. Söz konusu tez çalışması özelinde teorik analizler yapılarak antropolojik, kültürel ve tarihsel yaklaşımlar çerçevesinde Rusya ve Türkiye'nin kültürel bağları, kamu diplomasisi araçlarından olan kültürel diplomasi bağlamında incelenmiştir. Çalışmada kaynak olarak İngilizce, Rusça ve Türkçe makale, kitap, gazete, haber kanalları ve ülke kurumlarının internet siteleri kullanılmıştır. Türkiye ile Rusya arasında kültürel diplomasi alanında geliştirilen iş birlikleri, iki ülke arasındaki ilişkilerin yumuşak güç temelinde güçlenmesine katkı sağlamaktadır. Ancak iki ülke arasında yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmelerin, söz konusunu iş birliğinin sürekliliği üzerinde belirleyici bir rol oynadığı da bu tez çalışması özelinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the cultural relations between Turkey and Russia in the 21st century in the context of cultural diplomacy. In this thesis, the content and features of cultural cooperation between Turkey and Russia in the context of globalization in the modern period are defined. The main directions and features of the foreign cultural policies of Russia and Turkey are identified within the scope of this thesis, and the issue is also viewed through the network of existing cultural international interactions between Russia and Turkey. Focusing on 21st century cultural relations between Russia and Turkey in the context of cultural diplomacy, this thesis utilizes qualitative research methods such as content analysis and case study research. The thesis analyzes the cultural ties between Russia and Turkey within the framework of anthropological, cultural and historical approaches and examines them in the context of cultural diplomacy, one of the tools of public diplomacy. English, Russian and Turkish articles, books, newspapers, news channels and websites of the country's institutions were used as sources. Cooperation between Turkey and Russia in the field of cultural diplomacy contributes to the strengthening of relations between the two countries on the basis of soft power. However, this thesis also found that the political and economic developments between the two countries played a decisive role in the continuity of this cooperation.