Gemi dizel motorlarında soğutma sistemlerinde ısı transferinin incelenmesi
The Investigation of the heat transfer at cooling systems used in the marine diesel engines
  1. Tez No: 97976
  2. Yazar: M. AYDIN CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RIZA GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET 'Gemi Dizel Motorları Soğutma Sistemlerinde Isı Transferinin İncelenmesi" Bu çalışmanın amacı gemi dizel motorları soğutma sistemlerinde gerçekleşen ısı transferinin incelenmesidir. Çalışmada öncelikle ısı transferi ve çeşitlerinden bahsedilmiştir. Daha sonra dizel motorlarında soğutmanın gerekliliği ve önemi üzerinde durulmuş ve soğutma sistemlerinin tarihi gelişimi, günümüzde kullanılan soğutma sistemleri ve bunların karşılaştırılması üzerinde durulmuştur. Dizel motorlarının çeşitli bölümlerinin soğutulması başlığıyla gemi dizel motorlarında soğutmanın meydana geldiği bütün kısımlar incelenmiştir. Bir diğer bölümde de soğutma işleminin gerçekleştirilmesi için kullanılan soğutucular, soğutucu çeşitleri ve bunların birbirlerine göre kıyaslamaları ele alınmıştır. Dizel motorlarının çalışmasının önemli unsurlarından olan giriş havasının soğutulması konusu özel bir başlık altında ayrıca incelenmiştir. Sonuç olarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Investigation of the Heat Transfer at Cooling Systems Used in the Marine Diesel Engines“ The aim of this study is to examine the heat transfer occurs in the cooling systems of the marine diesel engines. In this study, firstly the heat transfer theory and its variations have been introduced. Later, the requirements and the importance of the cooling for the marine engines have been analyzed. After that the examination of the historical development of the cooling systems, the current cooling systems and the comparisons of all these systems have been givea Under the headline of ”The Cooling of the Variety Sections of Diesel Engines", every sections of the engine where the cooling process occurred have been examined. In the other part of the study the information about coolers, their sorts and the comparison of these sorts have also been given. The important subject of cooling of scavenge air has been examined separately. At the end of the study a general discussion about the subject has been done. vni