Organik ve radyoaktif kirliliklerin atık sulardan adsorpsiyon yoluyla uzaklaştırılması
Adsorptive removal of organic and radioactive pollutions
- Tez No: 97977
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ATUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET ORGANİK VE RADYOAKTİF KİRLİLİKLERİN ATIK SULARDAN ADSORPSİYON YOLUYLA UZAKLAŞTIRILMASI Çamaşırcı kili üzerinde bazik (katyonik) bir boya olan tiyonin ve asidik (anyonik) bir boya olan nylomin mavisinin adsorpsiyonu spektrofotometrik olarak incelenmiştir. Kil örneklerine 105 °C, 150 °C, 200 °C ve 300°C lerde ısıl işlem uygulanmıştır. Hem asidik hem de bazik boyanın 150°C de işlem görmüş adsorban üzerinde en fazla tutulduğu görülmüştür. Tüm adsorbanlarda, bazik boya asidik boyadan çok daha fazla adsorplanmıştır. Geniş konsantrasyon aralığında (5.10“5M - 1.1 0”2 M) bazik boyanın tutulmasında 3 farklı izoterm bölgesi gözlenmiştir. Sonuçlar süspansiyondaki kil ve boya taneciklerinin etkileşimi ve yönlenme biçimleriyle ilişkilendirilmiştir. Adsorpsiyon sonuçları Freundlich, Langmuir ve D-R izotermlerine uygulanmış, kapasite ve adsorpsiyon enerjileri hesaplanmıştır. Çevre kirliliğine neden olan en önemli radyoizotoplardan biri olan 90Sr ile işaretlenmiş 1.1 0“6- 1.1 0”2 M aralığında SrCb çözeltilerinden kaolinit-montmorillonit karışımları üzerinde Sr^adsorpsiyonu incelenmiş, dağılım katsayısmm montmorillonit fraksiyonuyla arttığı gözlenmiştir. Oysa zeolit-montmorillonit karışımları üzerinde yapılan Sr adsorpsiyonu, montmorillonit fraksiyonu arttıkça azalmıştır. Hesaplanan teorik dağılım katsayısı değerleri, denel değerlerle uyumlu bulunmuştur. Sulu çözeltilerden yapılmış adsorpsiyon sonuçları 1.1 0“2 M NaCl çözeltisinden elde edilenlerle karşılaştırıldığında adsorpsiyon yüzdesinin azaldığı görülmüş, sonuçlar Na+ ve Sr2”1“' un rekabeti ile açıklanmıştır. Freundlich ve D-R izoterm parametrelerinden türetilen site dağılım fonksiyonları kaolinitten zeolite doğru gidildiğinde Sr2”1"' a ilgisi olan yerlerin arttığını göstermiştir. Sıcaklık artışı, her iki karışım içinde adsorpsiyon miktarının hafifçe artmasına neden olmuştur. Van't Hoff denklemi kullanılarak hesaplanan termodinamik parametreler, adsorpsiyonİarın endotermik ve entropi kontrollü olduğunu göstermiştir. AG°' nin artan negatif değerleri kaolinitten zeolite doğru adsorpsiyonun daha istemli olduğunu gösterir. XIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY ADSORPTWE REMOVAL OF ORGANIC AND RADIOACTIVE POLLUTIONS FROM WASTEWATER Adsorption of a basic dye Thionine and an acidic dye Nylomine Blue on fuller's earth was studied spectrofotometrically. Heating process at 105 °C, 150 °C, 200 °C and 300 °C were applied to clay samples. It was seen that both acidic and basic dye were mostly adsorbed at the adsorbent treated at 150 °C. Basic dye was more adsorbed than the acidic dye on all of the adsorbent. Three different regions were observed on the isotherms for the adsorption of basic dye at a large concentration range (5.10“5 M-1.10”2 M). Results were discussed by means of dye and clay particules interaction and the shape of orientation in suspension. Adsorption results were applied to Freundlich, Langmuir and D-R isotherms and adsorption capacities and energies were calculated. Adsorption of Sr2“1”from SrCİ2 solutions at the concentration range l.lO^M- 1.10“2 M that were labelled by 90Sr which is one of the most important radioisotope cause environment polution on the kaolinite-montmorillonite mixture was studied by measuring p activity and it was observed that distribution coefficient was increased with increase in the montmorillonite fraction. But Sr2* adsorption on the zeolite- montmorillonite mixture was decreased as montmorillonite fraction increased. Calculated theoretical distribution coefficients were found to agree with experimental values. Comparison of the adsorption results obtained in the presence of 1.10”2 M NaCl and its absence indicated that adsorption percentage decreased in the presence of NaCl and results were explained by means of competition between Na+ and Sr2+. A site distribution function derived from Freudlich and D-R isotherm parameters indicated that sites have affinity to Sr2“1”increased from kaolinite to zeolite. An increasing temperature caused to a slight increase in the amounts of adsorbed substance for both mixtures. The thermodynamic parameters calculated from Van't Hoff equation showed that the adsorption was endothermic and entropy controlled process. Further the negative values of AG0 indicated that the adsorption was more spontaneous from kaolinite to zeolite. XIV