Radikal teoloji ve Thomas Altizer
Thomas Altizer and Radical theology
  1. Tez No: 979856
  2. Yazar: HATİCE TÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Tarih, Religion, Philosophy, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, çağdaş teolojik düşüncenin en özgün ve tartışmalı yönelimlerinden biri olan radikal teolojiyi, felsefi, tarihsel ve kültürel bağlamları içinde ele almaktadır. Radikal teoloji, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında ortaya çıkan Tanrı'nın ölümü söylemiyle birlikte gelişmiş, geleneksel Tanrı anlayışının çözülüşünü hem bir inanç krizi hem de bir teolojik dönüşüm fırsatı olarak değerlendirmiştir. Bu yaklaşım, Tanrı'nın aşkın ve mutlak bir varlık olarak değil, tarihsellik içinde içkinleşen ve insan deneyiminde anlam kazanan bir gerçeklik olarak yorumlanmasını savunur. Bu çalışmada akımın düşünsel temelleri, Søren Kierkegaard, Friedrich Nietzsche, Dietrich Bonhoeffer, Paul Tillich ve Rudolf Bultmann gibi öncül figürlerin düşünceleri ışığında tarihsel olarak konumlandırılmıştır. Tezin merkezinde radikal teolojinin kurucu isimlerinden William Hamilton, Paul Van Buren ve Gabriel Vahanian yer almaktadır. Radikal teolojinin en bilinen ismi olarak Thomas Altizer'in düşünceleri Hegel'in diyalektiği, Nietzsche'nin nihilizmi ile ilişkilendirilerek analiz edilmiştir. Ayrıca Slavoj Žižek gibi çağdaş düşünürlerin, radikal teolojiyi, ideoloji eleştirisi bağlamında nasıl yeniden yorumladıkları da değerlendirilmiştir. Çalışma, radikal teolojinin yalnızca teistik inancı sorgulamakla kalmayıp, Tanrı'nın yokluğu karşısında etik, özgürlük, sorumluluk ve anlam gibi temel meseleleri nasıl yeniden inşa etmeye çalıştığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu yönüyle radikal teoloji, sadece dinî bir yaklaşım değil, aynı zamanda modern insanın varoluşsal sorunlarına yönelen felsefi bir arayış olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores radical theology—one of the most distinctive and controversial orientations in contemporary theological thought—within its philosophical, historical, and cultural contexts. Emerging prominently in the second half of the 20th century through the discourse of the“death of God,”radical theology interprets the dissolution of the traditional concept of God not merely as a crisis of faith but as an opportunity for theological transformation. This approach rejects the notion of God as a transcendent and absolute being, advocating instead for an understanding of the divine as a historically immanent and experientially meaningful reality. The study situates the intellectual foundations of radical theology within the thought of precursor figures such as Søren Kierkegaard, Friedrich Nietzsche, Dietrich Bonhoeffer, Paul Tillich, and Rudolf Bultmann. At the core of the thesis are the contributions of foundational radical theologians William Hamilton, Paul Van Buren, and Gabriel Vahanian. The ideas of Thomas J. J. Altizer, the most prominent figure in this tradition, are analyzed in connection with Nietzschean nihilism, and Heideggerian ontology. Furthermore, the study considers how contemporary thinkers like Slavoj Žižek reinterpret radical theology through the lenses of ideological critique. The thesis aims to show that radical theology not only questions theistic belief but also attempts to reconstruct fundamental concepts such as ethics, freedom, responsibility, and meaning in the absence of God. In this respect, radical theology is presented not merely as a religious stance but as a philosophical inquiry into the existential concerns of modern humanity.