Türkiye milli saraylarının dijital halkla ilişkiler stratejilerinin Grunig ve Hunt modelleri çerçevesinde değerlendirilmesi
The evaluation of digital public relations strategies of turkish national palaces within the framework of Grunig and Hunt models
  1. Tez No: 979889
  2. Yazar: UMUT GÜMÜŞSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE BORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin zengin kültürel mirasının önemli temsilcileri olan Millî Sarayların dijital halkla ilişkiler stratejilerini ve sosyal medya platformları üzerinden yürüttükleri iletişim süreçlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Millî Saraylar Başkanlığı'na bağlı Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız ve Beylerbeyi Saraylarının sosyal medya kullanımları, James E. Grunig ve Todd Hunt'ın dört halkla ilişkiler modeli çerçevesinde analiz edilmiştir. İncelenen dönem, 1 Haziran 2024 ile 1 Ocak 2025 tarihleri arasındaki sosyal medya paylaşımlarını kapsamaktadır. İçerik analizi yöntemi kullanılarak paylaşımların model dağılımları, etkileşim oranları ve yorumlara verilen yanıtlar değerlendirilmiştir. Kodlama süreci iki bağımsız araştırmacı tarafından yürütülmüş ve Cohen's Kappa katsayısı yüksek bulunarak, kodlayıcılar arasında güçlü bir uyum sağlandığı teyit edilmiştir. Analizler, sarayların sosyal medyada ağırlıklı olarak Basın Ajansı/Tanıtım ve Kamuoyu Bilgilendirme modellerini benimsediğini göstermiştir. Bu dağılım, dijital iletişimde tek yönlü bilgi aktarımı ve kurum odaklı tanıtımın ön planda olduğunu ortaya koymaktadır. Karşılıklı anlayışı teşvik eden İki Yönlü Simetrik modelin ise diğer modellere göre çok daha az kullanıldığı tespit edilmiştir. Kritik bir bulgu olarak, kullanıcılardan gelen yorumlara verilen yanıt oranları tüm saraylar için oldukça düşüktür; Topkapı Sarayı'nda neredeyse hiç yanıt verilmemiştir. Etkileşim analizleri, tanıtım odaklı içeriklerin yüksek beğeni almasına rağmen, diyalog temelli paylaşımların daha fazla yorum çektiğini göstermiştir. Elde edilen bulgular, Millî Sarayların mevcut dijital halkla ilişkiler stratejilerinin büyük ölçüde tek yönlü bir yaklaşımla sınırlı kaldığını ve potansiyel iki yönlü etkileşim fırsatlarının yeterince değerlendirilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the digital public relations strategies and social media communication of the National Palaces, prominent representatives of Türkiye's rich cultural heritage. The research analyzes the social media usage of four major palaces administered by the Presidency of National Palaces—Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız, and Beylerbeyi—within the framework of Grunig and Hunt's four public relations models. Through content analysis of posts published between June 1, 2024, and January 1, 2025, the study evaluated the distribution of posts across these models, engagement rates, and responses to user comments. The coding process, conducted by two independent researchers, was validated by a high Cohen's Kappa coefficient, confirming strong inter-coder reliability. The analysis revealed that the palaces predominantly adopt the Press Agentry/Publicity and Public Information models, indicating their digital communication is primarily focused on one-way information dissemination and institutional promotion. Conversely, the Two-Way Symmetrical model, which fosters mutual understanding, was used far less frequently. A critical finding is the exceedingly low response rate to user comments across all palaces, with almost no responses provided by Topkapı Palace. Furthermore, engagement analysis showed that while promotional content received high numbers of 'likes,' dialogue-oriented posts attracted significantly more comments. Ultimately, the study concludes that the National Palaces' current digital public relations strategies are largely confined to a one-way approach, leaving the substantial potential for two-way interactive engagement and community building unutilized.