Semptomatik pulpitis vakalarında 3 farklı acilmüdahale yönteminin postoperatif ağrı insidansıüzerine etkisi
Effects of 3 different emergency interventions on postoperativepain incidence in symptomatic irreversible pulpitis cases
- Tez No: 979962
- Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNGÖR, PROF. DR. EMEL OLGA ÖNAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, kliniğimize acil olarak molar dişlerinde şiddetli ağrıyla başvuran semptomatik pulpitisli hastalarda, üç farklı müdahale metodu ile ilgili (total pulpektomi, parsiyel pulpektomi ve pulpotomi) post operatif ağrı insidansını karşılaştırmak ve kısa sürede ağrıda rahatlama sağlayacak en etkili acil müdahale yöntemini belirlemektir. Bu çalışmaya, Başkent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne acil diş ağrısıyla başvuran, her iki cinsiyetten 18-60 yaş aralığında, posterior maksiller ve mandibular dişlerinde akut semptomatik irreversible pulpitisi bulunan 66 hasta dahil edildi. Hastalar randomize bir şekilde 3 gruba ayrıldı. 1. Grup (n=22) :Total pulpektomi, 2.Grup (n=22): Parsiyel pulpektomi ve 3.Grup (n=22): Pulpotomi olacak şekilde belirlendi. Grup 1'e dahil olmuş hastaların tüm kök kanal sitemi çıkartılıp, kanallara kalsiyum hidroksit yerleştirildi. Grup 2'ye dahil olmuş hastalarda ise sadece en geniş kanal (maksiller molarda palatinal, mandibular molarda distal kanal) extirpe edildi. Grup 3'e dahil olmuş hastalarda, pulpa odası tümü ile çıkarılıp, kanama kontrolü sağlandıktan sonra pulpa odasına steril pamuk pelet yerleştirildi. Her 3 grupta giriş kavitesi IRM (Intermediate Restorative Material) ile kapatıldı. Tüm hastalara standart olarak İbuprofen 600 mg reçete edildi. Her grupta yapılan işlemlerin süresi kaydedildi. Preoperatif ve postoperatif ağrı Visual Analogue Scale (VAS) kullanılarak ölçüldü. Hastaların preoperatif ağrı düzeyleri hekim gözetiminde kaydedildi. Hastalara, anestezi etkisi geçtikten sonra, tedavi sonrası 1.gün, 3.gün ve 7.gün ağrı düzeylerini işaretlemeleri için ayrıntılı bir form verildi. Hastalara verilen formda aynı zamanda sıcak ve soğuk uyaranlarla başlayan ağrıları olup olmadığı, çiğneme sırasında ağrıları olup olmadığı ve tedavi sonrası ağrı kesici alıp almadıkları soruldu ve aldılarsa gününü ve sayısını da belirtmeleri istendi. Gruplar arasında hastaların demografik özellikleri ve diş lokalizasyonları( alt çene-üst çene) istatistiksel olarak benzer bulundu. Tedavi süreleri karşılaştırıldığında, pulpotomi tedavisi en kısa sürede tamamlanan tedavi iken, bunu parsiyel pulpektomi ve total pulpektomi tedavisi izledi. Herhangi iki izlem zamanı arasında VAS skorlarında meydana gelen değişimler yönünden gruplar arası karşılaştırmada, pulpotomi grubuna göre total pulpektomi grubunda sırasıyla; anestezi etkisi geçmesi sonrasına göre 7.günde, 1.güne göre 3.günde ve 1.güne göre 7.günde VAS skorları istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazla azalmıştır (p<0,001). Tedavi öncesi ile anestezinin etkisi geçtikten sonraki süreçte elde edilen verilerden ağrının azalması açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olmadığı görülse de, grup içi karşılaştırmalarda pulpotomi ve parsiyel pulpektomi gruplarında anestezi etkisi kaybolduğunda total pulpektomi grubuna göre ağrıda daha erken rahatlama görülmüştür. Herhangi iki izlem zamanına göre çiğneme esnasında ağrı hissetme, sıcak soğuk hassasiyeti durumunda iyileşme görülme sıklıkları ve alınan medyan ağrı kesici sayıları yönünden de gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the post-operative pain incidence related to three different intervention methods (total pulpectomy, partial pulpectomy and pulpotomy) in patients with symptomatic pulpitis who were urgently referred to our clinic with severe pain in molar teeth, and to determine the most effective emergency intervention method that will provide pain relief in a relatively short period of time. The study included 66 patients with acute symptomatic irreversible pulp in posterior maxillary and mandibular teeth, between the ages of 18-60 years of both sexes, who were urgently referred to Baskent University Faculty of Dentistry for toothache. The patients were randomly divided into 3 groups. The groups were determined as follows: Group 1 (n=22): Total pulpectomy, Group 2 (n=22): Partial pulpectomy, Group 3 (n=22): Pulpotomy. The entire root canal systems of the patients included in Group 1 were removed, and the canals were filled with calcium hydroxide. In patients included in Group 2, however, only the widest canal (palatal canal at maxillary molar, distal canal at mandibular molar) was extirpated. In patients included in Group 3, the pulp chamber was completely removed and a sterile cotton pellet was placed in the pulp chamber after controlling the bleeding. In all 3 groups, the input cavity was closed with Intermediate Restorative Material (IRM). All patients were prescribed ibuprofen 600 mg as standard. The time of procedures performed in each group was recorded. The preoperative and postoperative pain was measured using Visual Analogue Scale (VAS). The preoperative pain levels of patients were recorded under the supervision of a physician. Once the anesthetic effect disappeared, the patients were given a detailed form for marking their pain levels at 1st, 3rd, and 7th days. In the form given, the patients were also asked whether or not they had pain starting due to a hot and cold stimulus, whether or not they had pain during chewing and whether or not they took painkiller after treatment, and were asked to indicate the date and number of painkillers taken if they took any. The demographic characteristics and dental localizations of patients (lower jawbone-upper jawbone) were found to be statistically similar. When the lengths of the treatment period were compared, the pulpotomy treatment was found to be the treatment completed within the shortest time, followed by the partial pulpectomy and total pulpectomy treatments. Comparing the groups due to the changes occurred in the VAS scores between any two follow-up periods, the VAS scores were found to be statistically significantly decreased, respectively in the total pulpectomy group compared to the pulpotomy group, in day 3 compared to day 1 and in day 7 compared to day 1 in day 7 after the anesthesia effect disappeared (p<0,001). Even though it was seen from the data obtained during the pre-treatment period and after the effect of anesthesia disappeared that there was no statistically significant difference between the groups in terms of reduction of pain, in group comparisons, an earlier relief was observed in pain in pulpotomy and partial pulpectomy groups when the anesthetic effect disappeared, compared to the total pulpectomy group. Between any two follow-up period, no statistically significant difference was found between the groups in terms of feeling pain during chewing, the frequencies of healing in case of hot & cold sensitivity and the number of median painkillers taken.