Noise analysis in urban areas and alternative solutions
Kentsel yaşam çevrelerinde gürültü analizi, çözüm önerileri ve İzmir'de seçilecek bir plot bölgede örnek inceleme
- Tez No: 98000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
oz Günümüzde kentleşme ile ilişkili olarak ulaşımdaki gelişmeler ve yeni, büyük, ve daha güçlü makinelerin kullanımının artmasıyla birlikte gürültü yaşantımızın kaçınılmaz bir parçası olmaya başlamıştır. Gürültü insanın işitme sistemini ve algılamasını olumsuz etkilemekte, fizyolojik ve psikolojik dengelerini bozmakta, iş yaşamında verimini azaltmakta ve genel olarak çevrenin sakinliğini yoketmektedir. Bu etkilerden kaçmak olanaksızdır çünkü gürültü evde, işyerinde, sokakta kısacası heryerde karşımıza çıkmaktadır. Gürültü şehir planlama ve kentsel tasarım aşamalarında daha ortaya çıkmadan kontrol altına alınabilir ve böylece insanlar üzerindeki olumsuz etkileri azaltılabilir. Fakat genel olarak makine gürültülerin azaltılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Dolayısıyla gürültü kontrolüne yönelik çalışmalar kentsel alanlarda karşımıza çıkan gürültünün tasarım yoluyla çözümünün neler olabileceği konusunda gerekli bilgiyi vermede yetersiz kalmaktadırlar. Bu çalışma; toplumsal ve sosyal bir problem olan gürültünün kaynaklarının neler olduğunu, insanlar üzerindeki etkilerini saptamayı ve bu etkileri azaltmaya yönelik olarak fiziki mekanda tasarım yoluyla alınabilecek önlemelerin neler olduğunu bulmayı amaçlamaktadır. Ayrıca tez kapsamında yapılaşmış bir çevre olarak İzmir Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndaki gürültü kirliliği analiz edilmiş, ve çıkan sonuçlara göre gürültü kontrolü için fiziki mekanda neler yapılabileğine dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, together with growing urbanisation pertaining to the numerous developments in transportation technology and also the increase in usage of new, massive and powerful machines every field, noise has become an unavoidable by-product of our mechanised life and brought about serious hazards in our health. Noise damages people's hearing mechanism and perception; harms physiological and psychological balance; decreases performance in one's works and, all in all, it spoils the peaceful atmosphere of environment. It is impossible to avoid those mentioned effects since people are likely to encounter noise everywhere. Noise can be controlled with city planning and urban design before it starts, which reduce its harmful effects on people. Yet, noise control studies in general have been conducted to reduce the noises, which are outcome of contemporary machines. Consequently, noise control studies are not adequate to inform us about what the solutions to the community noises that exist in urban areas are. This study aims at finding out what the sources of noise are in terms of community problem and determining how it affects people. What is more, this study seeks the noise control methods which have been re-established by means of planning and which are applied in the physical space in order to reduce noise. Finally in the last of this thesis, noise pollution analysis has been made in Izmir Mustafa Kemal Sahil Boulevard, as there is formerly built- up area, the noise control methods in terms of planning have been determined in accordance with the results of the noise analysis.