Design criteria of in-campus sports facilities with reference to world university sports competitions, a case study in IZTECH campus
Dünya üniversitelerarası spor yarışmaları çerçevesinde kampüs içi spor alanlarının tasarımı; İYTE kampüs örneği
- Tez No: 98001
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERKAL SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
öz Bu tezin konusu: üniversite kampüslerinde, öğrencilerin, akademik ve teknik personelin eğlence amaçlı kullanımına yönelik okluğu kadar, ulusal ve uluslararası spor müsabakalarının düzenlenmesine olanak sağlayacak spor tesislerinin, programlanması ve tasarım kriterlerinin saptanması; bunun ışığında da henüz gelişmekte olan İzmir Yüksek Teknoloji Üniversitesi'nin kampus alanında bir spor parkı tasarlanmasıdır. Spor tesislerinin programlanması ve tasarımına yönelik terminolojiyi anlamak için, öncelikle, sporun sosyal, kültürel ve profesyonel anlamdaki boyutlarını kavrayabilmek gereklidir.Bu sebeple, başlangıç noktası olarak; genel anlamda spor ve sporun insan hayatındaki artan önemim tanımlanmıştır ve daha sonra ise sportif aktiviteleri doğal yapılarına ve ilgi gruplarına göre sınıflandırılmıştır. Bu smıikndırma, çalışmanın sonraki aşamalarında; hangi tür sporların resmi olduğunun ve dünyada hemen her üniversitedeki öğrencilere ortak olarak sağlandığının saptanmasına yardımcı olacaktır. Bu ön bilgilerin ışığında ve yabancı ülkelerden ve Türkiye'den seçilen örnek üniversitelerden edinilen bilgiler doğrultusunda spor tesisleri için nüfusa göre gerekli açık alan gereksinimleri ve kapasiteleri belirlenmiştir. Buna ek olarak, dünya üniversitelerarası spor müsabakaları için gerekli mekan standartları verilmiştir. Tüm bu standartlar ve kapasiteler, spor tesislerinin planlamasında gerekli tasarım kriterlerinin saptanmasına ve çalışma alanında uygulanmasına olanak sağlamıştır. Final projenin tasarım süreci öncesinde yapılan çalışmalar, üniversite kampüslerindeki spor tesislerinin sadece eğlence amaçlı kullanılmadığı, birçok müsabakalara ve değişik kapsamlardaki organizasyonlara sahne olabildiğini göstermiştir. Bu sebeple, final projede amaçlanan; îzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsünde yer alacak spor tesisleri, daha önce belirtilen standartlara uygun olarak en efektif biçimde nasıl tasarlanması gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The topic of this research is: to define the major programming issues and design principles of sports facilities in universities' campus areas that will contribute to the organization of citywide and countrywide sports competitions as well as to serve for the recreational utilization of all the ordinary university students and the staff, and to design a sports complex in newly developing IZTECH campus with respect to those planning and design considerations. To generate the terminology for provision of sports facilities, firstly, sport İs to be understood in all its social, recreational and professional dimensions, so that, as a starting point, concept of sport and its relatively increasing importance in human life is described. Then, sports activities are classified according to their nature and interested groups. This classification, furtherly contributed to examine which types of sports are accepted as official and commonly provided to students in universities. Under this initial information, adequate spatial requirements and capacities for sports facilities relative to the population sizes in campus areas are examined with respect to examples of universities from foreign countries and Turkey. Moreover, official standards for World University sports competitions are presented to understand spatial and organizational requirements needed for the sports facilities. It allowed generating the design guidelines and dimensional standards for planning of purposed sports facilities, which are implemented in the case study area at the final step of the research. Initial studies before the design process of the project showed that, sports facilities in majority of Campus Universities do not only respond to recreational use of students in their spare time but also respond to competitive activities and multi-level events as well Because of this result, it is aimed in the final project that how sports facilities in IZTECH campus designed most effectively with respect to the standards of world university sports competitions which is the best event for guiding the design process of such a project.