Consumerism under critique: A comparative study of Herbert Marcuse and Abdelwahab el-Messiri
Eleştiri altındaki tüketicilik: Herbert Marcuse ve Abdelwahab el-Messiri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 980017
  2. Yazar: IBRAHIM NABIL IBRAHIM BA MATRAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VAHDETTİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Çağdaş dünya, kapitalist sistemin gelişmesinin doğrudan bir sonucu olarak tüketimcilikte önemli bir artışa tanık olmuş ve bu durum hem Doğu'da hem de Batı'da bir entelektüel eleştiri dalgasını tetiklemiştir. Bu eleştirilerin altında yatan epistemolojik arka planlar da çeşitlilik göstermektedir; bunların en belirgin olanı, özellikle Herbert Marcuse olmak üzere solcu eleştiridir. Herbert Marcuse, kapitalizm ve tüketim toplumuna yönelik bir eleştiri sunmuş ve çağdaş toplumdaki tüketimciliği anlamak için temel kavramlar olarak“sahte ihtiyaçlar”ve“tek boyutlu insan”gibi temel kavramları geliştirmiştir. Öte yandan, eski bir Marksist olan El-Messiri de tüketimciliğe yönelik önemli bir eleştiri getirmiştir. Ancak eleştirisi, açık bir İslami dini boyuta sahip fikirlere dayanmaktadır. Eleştirisi, Batı entelektüel sisteminin, yalnızca insanlığın maddi yönüne odaklanmayan yeni bir sistemle değiştirilmesine dayanmaktadır. Bu tez, Marcuse'nin tüketimciliğe yönelik eleştirel yaklaşımını, El-Messiri'nin aynı fikre yönelik eleştirisiyle karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Tez, benzerlikleri ve farklılıkları vurgularken, bu farklılıklara yol açan epistemolojik ve entelektüel farklılıkları da ele almaktadır. Tez, tüketiciliğin bolluğun doğal bir sonucu değil, arzuların yaratılmasına ve insanlığın boyunduruk altına alınmasına dayanan toplumsal ve kültürel bir proje olduğu sonucuna varmaktadır. Marcuse, sahte ihtiyaçlar ve tek boyutlu bir insan aracılığıyla kontrol mekanizmalarını ortaya koyarken, El-Messiri sorunun köklerinin, insanları ve doğayı yalnızca kullanım araçlarına indirgeyen materyalist bir entelektüel ve ahlaki çerçevede yattığını açıklamaktadır. Tez daha sonra, tüketiciliğe direnmek ve daha anlamlı bir yaşam formüle etmek için Marcuse'nin kurtuluş araçlarını ve El-Messiri'nin ahlaki pusulasını birleştiren yorumlayıcı bir çerçevenin inşa edilmesini talep etmektedir.
Özet (Çeviri)
The contemporary world has witnessed a significant increase in consumerism as a direct result of the development of the capitalist system, triggering a wave of intellectual critique in both the East and the West. The epistemological backgrounds underlying these critiques also vary, the most prominent of which has been leftist criticism, particularly Herbert Marcuse. Herbert Marcuse offered a critique of capitalism and consumer society and developed key concepts such as“false needs”and the“one-dimensional human”as fundamental concepts for understanding consumerism in contemporary society. On the other hand, El-Messiri, a former Marxist, also offered a significant critique of consumerism. However, his critique is based on ideas with a clear Islamic religious dimension. His critique is based on the replacement of the Western intellectual system with a new one that does not focus solely on the material aspect of humanity. This thesis aims to compare Marcuse's critical approach to consumerism with El-Messiri's critique of the same idea. The thesis highlights similarities and differences, while also considering the epistemological and intellectual differences that give rise to these differences. The thesis concludes that consumerism is not a natural consequence of abundance, but a social and cultural project based on the creation of desires and the subjugation of humanity. While Marcuse exposes mechanisms of control through false needs and a one-dimensional human, El-Messiri explains that the roots of the problem lie in a materialist intellectual and moral framework that reduces humans and nature to mere tools for use. The thesis then calls for the construction of an interpretive framework that combines Marcuse's tools of liberation and El-Messiri's moral compass to resist consumerism and formulate a more meaningful life.