The feasibility of joint ventures for saudia in the context of Saudi Arabia's ongoing economic transformation
Suudi Arabistan'ın devam eden ekonomik dönüşüm sürecinde Saudia için ortak girişimlerin uygulanabilirliği
- Tez No: 980016
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM TATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Suudi Arabistan'ın Vizyon 2030 stratejisi çerçevesinde Saudia için uluslararası havayolu ortak girişimlerinin (joint venture) uygulanabilirliğini incelemektedir. Ortak girişimler, serbestleşmiş havacılık pazarlarında uzun süredir yaygın olarak kullanılmakla birlikte, kısmen serbestleşmiş ve politika güdümlü ortamlarda henüz yeterince incelenmemiştir. Araştırma, işlem maliyeti ekonomisi, kaynak temelli yaklaşım ve ağ teorisini temel alarak düzenleyici koşulların, kurumsal yetkinliklerin ve kültürel faktörlerin ortak girişim potansiyelini nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Nitel, keşifsel bir durum çalışması kapsamında havayolu yöneticileri, politika yapıcılar, danışmanlar ve akademisyenlerden oluşan yedi uzman ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşme dökümleri, literatürden belirlenen sekiz tema (stratejik uyum, düzenleyici ve politik ortam, operasyonel hususlar, ortaklık tasarımı ve modelleri, kültürel ve kurumsal faktörler, riskler ve zorluklar, stratejik motivasyonlar ve faydalar, pazar hazırlığı) çerçevesinde analiz edilmiştir. Bulgular, Saudia için uluslararası pazar erişimini genişletme, gelir optimizasyonu, kurumsal öğrenmeyi hızlandırma ve marka itibarını güçlendirme gibi önemli avantajlar sağlanabileceğini göstermektedir. Bu kazanımlar, Vizyon 2030'un turizm, bağlantısallık ve ekonomik çeşitlenme hedeflerini doğrudan desteklemektedir. Ancak açık semalar anlaşmalarının ve rekabet muafiyetinin henüz tamamlanmamış olması, operasyonel ve kültürel hazırlığın bölümler arasında farklılık göstermesi ve Riyadh Air'in ortaya çıkışı potansiyel ortaklar açısından hem rekabet hem de belirsizlik yaratmaktadır. Uzmanlar bu nedenle, iç reformlar ve dış serbestleşme ilerlerken kod paylaşımı veya sınırlı kapsamlı metal neutral düzenlemeler ile başlamayı ve kademeli, sermaye içermeyen bir yaklaşım benimsemeyi önermektedir. Çalışma, ittifak teorisini gelişmekte olan pazar bağlamına taşımakta ve Saudia ile politika yapıcılara, ulusal dönüşüm hedefleri ile küresel havayolu ortaklıklarının gerekliliklerini dengeleme konusunda pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the feasibility of international airline joint ventures for Saudia within the context of Saudi Arabia's Vision 2030 economic transformation. While joint ventures are well established in liberalized aviation markets, their adoption in semi liberalized, policy driven environments remain under examined. Drawing on transaction cost economics, the resource-based view and network theory, the research investigates how regulatory conditions, organizational capability and cultural factors shape joint venture potential. A qualitative, exploratory case study was conducted using seven elite semi structured interviews with airline executives, policymakers, consultants and academics. Interview transcripts were deductively coded against eight themes identified from the literature: strategic fit, regulatory and policy environment, operational considerations, partnership design and models, cultural and institutional factors, risks and challenges, strategic motivations and benefits, and overall market readiness. Findings show that joint ventures could deliver substantial advantages for Saudia including expanded international market access, revenue optimization, accelerated organizational learning and enhanced brand credibility while directly supporting Vision 2030 objectives in tourism, connectivity and economic diversification. Yet significant constraints remain open skies agreements and antitrust immunity are incomplete; operational and cultural readiness varies across functions; and the emergence of Riyadh Air creates both competition and uncertainty for prospective partners. Experts therefore advocate a phased, non-equity approach beginning with codeshare or limited metal neutral arrangements while internal reforms and external liberalization continue. The study extends alliance theory to an emerging market context and offers practical guidance for Saudia and policymakers seeking to balance national transformation goals with the demands of global airline partnerships.