Kültürel ve doğal mirasın güncel kavramlarladeğerlendirilmesi: Isparta ili, Eğirdir İlçesi örneği
Evaluation of cultural and natural heritage withcontemporary conservation concepts: The case ofİsparta province, Eğirdir district
  1. Tez No: 980047
  2. Yazar: MERVE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVAN EBRU OMAY POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Eğirdir, Isparta'nın doğal ve kültürel miras açısından zengin, pek çok medeniyetin izlerini barındıran önemli bir ilçesidir. Lidya dönemine tarihlendirilen kalesi ve diğer dönemlere ait anıt eserleri ile çok katmanlı bir yerleşim yeri olmuştur. Tarih boyunca kale ve etrafı önemini yitirmemiş günümüzde ilçenin tarihi kent merkezini oluşturmaktadır. Eğirdir, göl ve adalarıyla doğal güzelliğe ve kıyı yerleşiminin olduğu bir coğrafyaya sahiptir. Ulaşımı kolaylaştırmak adına kıyı boyunca ve adalar arasına yapılan dolgu yol ile tarihi doku zarar görmüştür. Eğirdir sahip olduğu konum ile tarih boyunca önemli güzergahlar üzerinde yer almıştır. Farklı dönemlerde farklı amaçlarla kullanılan güzergahlar üzerinde yer alması alana zenginlik katmaktadır. Bu güzergahların doğal bir sonucu olarak da Eğirdir'e farklı dönemlerde seyyahların geldiği ve kent hakkında bilgi verdikleri seyahatnamelerde tespit edilmiştir. Tez çalışmasında öncelikle Eğirdir'in sahip olduğu doğal ve kültürel miras, yerleşim tarihi ve koruma tarihi üzerine yazılı kaynaklar ve arşiv kaynakları incelenmiştir. Çalışma alanının sahip olduğu doğal ve kültürel miras değerleri tespit edilmiştir.xiii Araştırma sonucunda ulaşılan veriler ile çalışma alanı olarak belirlenen tarihi kent merkezinde mevcut durum tespiti için analiz çalışmaları yapılmıştır. Yapılan analizlerin sonucunda alanın sahip olduğu değer, sorun ve potansiyeller ortaya çıkarılmıştır. Eğirdir için elde edilen veriler göz önüne alınarak güncel koruma kavramları olan kültür rotası, kültürel peyzaj, geleneksel doku ve mimari koruma ve cittaslow üzerine ulusal ve uluslararası literatürde araştırma yapılmıştır. Bu koruma yaklaşımları ile elde edilen veriler üzerine değerlendirme yapılmıştır. Yapılan çalışma ile Eğirdir'in sahip olduğu doğal ve kültürel mirasın tespiti ve değerlendirilmesine veri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Eğirdir is an important district of Isparta, rich in natural and cultural heritage, containing the traces of many civilisations. It has been a multi-layered settlement with its castle dating back to the Lydian period and monuments from other periods. Throughout history, the castle and its surroundings have not lost their importance and today constitute the historical city centre of the district. Eğirdir has a geography with natural beauty and coastal settlement with its lakes and islands. In order to facilitate transportation, the historical texture has been damaged by the causeway built along the coast and between the islands. Eğirdir has been located on important routes throughout history with its location. The fact that it is located on routes used for different purposes in different periods adds richness to the area. As a natural result of these routes, it was determined in the travel books that travellers came to Eğirdir in different periods and gave information about the city. In the thesis study, firstly, written sources and archive sources on the natural and cultural heritage, settlement history and conservation history of Eğirdir were examined. The natural and cultural heritage values of the study area were determined.xv With the data obtained as a result of the research, analysis studies were carried out to determine the current situation in the historical city centre determined as the study area. As a result of the analyses, the values, problems and potentials of the area were revealed. Considering the data obtained for Eğirdir, research was carried out in national and international literature on current conservation concepts such as cultural route, cultural landscape, traditional texture and architectural conservation and cittaslow. An evaluation was made on the data obtained with these conservation approaches. With the study, data has been created for the identification and evaluation of the natural and cultural heritage of Eğirdir.