Ratlarda, radyo frekans uygulamasının hücre programlanmasına ın-vivo etkilerinin moleküler ve histomorfometrik olarak araştırılması
Molecular and histomorphometric investigation of the in-vivo effects of radio frequency application on cell programming in rats
- Tez No: 980072
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Histoloji ve Embriyoloji, Molecular Medicine, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Radyo frekansF (RF) uygulamaları, ağrı polikliniklerinde uygulanan ve kronik ağrıların tedavisi ya da hafifletilmesi için kullanılan bir tedavi yöntemidir. RF yöntemi EMF (Electromotive force, elektromotiv kuvvet) benzeri enerji paketleri kaynağı olarak kullanıldı. Gözlem kolaylığı ve klinik uygulama benzerliği açısından siyatik sinir deney prosedürü için seçildi. 5 farklı grupta toplamda 28 erkek Wistar Albino cinsi sıçan ile çalışıldı. Deney grupları; kontrol, sham, ligasyon, RF ve ligasyon + RF olarak düzenlendi. Kontrol grubu herhangi bir maruziyete uğratılmadan sakrifiye edildi. Sham grubunda sadece deriye kesi atıldı. Ligasyon grubunda deney hayvanlarının siyatik sinirleri cerrahi iplik ile sıkıştırılarak 1 hafta incelendi ve sakrifiye edildi. RF grubundaki deney hayvanlarının siyatik sinirleri üzerine RF işlemi uygulanıp 1 hafta gözlemlendi ve hayvanlar sakrifiye edildi. Ligasyon + RF grubu için önce ligasyon işlemi yapılarak 1 hafta gözlemlendi ve sonrasında dokular dikiş yerlerinden açılarak siyatik sinir üzerine RF uygulandı. Deneylerin sonucuna göre, kontrol ve sham grupları arasında bütün belirteçler için anlamlı bir fark bulunamadı. RF grubu ile ligasyon grubu arasında anlamlı bir fark tespit edildi. NeUN belirteci için, ligasyon grubunda RF grubuna göre daha fazla ifade saptandı. S100 belirteci için sitoplazma ve çekirdek olmak üzere iki farklı değerlendirilme yapıldı. Çekirdek boyamaları için RF grubunda daha fazla ifade alınırken, hücre sitoplazma değerlendirmesinde 2 grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı.SOX-2 belirtecinin, RF grubunda, ligasyon grubuna göre daha fazla ifade edildiği saptandı. Bunların yanında ELISA yöntemi ile gerçekleştirilen moleküler analiz sonucu gruplar arasında anlamlılık tespit edilemedi. Bu sonuçlardan yola çıkarak, RF yöntemlerinin, kök hücre tedavilerinde alternatif bir yöntem olarak kullanılabileceğini öngörüyoruz.
Özet (Çeviri)
Radiofrequency (RF) applications are a treatment method used in pain clinics to treat or alleviate chronic pain. The RF method was used as a source of EMF (Electromotive force)-like energy packets. The sciatic nerve was selected for the experimental procedure for ease of observation and similarity to clinical practice. A total of 28 male Wistar Albino rats were studied in five different groups. The experimental groups were arranged as control, sham, ligation, radiofrequency, and ligation + radiofrequency. The control group was sacrificed without any exposure. In the sham group, a simple skin incision was made. In the ligation group, the sciatic nerves of the experimental animals were clamped with surgical sutures, examined for one week, and then sacrificed. The experimental animals in the radiofrequency group underwent radiofrequency treatment on their sciatic nerves, were observed for one week, and then sacrificed. In the ligation + radiofrequency group, ligation was first performed and observed for one week. Afterward, the tissues were opened at the sutures and radiofrequency was applied to the sciatic nerve. According to the results of the experiments, no significant difference for any markers was found between the control and sham groups. A significant difference was found between the RF group and the ligation group. For the NeUN marker, a greater immune response was observed in the ligation group compared to the RF group. For the S100 marker, two different assessments were performed: cytoplasm and nucleus. While a greater immune response was observed in the RF group for nuclear staining, no significant difference was found between the two groups in the cell cytoplasm assessment. The SOX-2 marker was found to be more highly expressed in the RF group than in the ligation group. Furthermore, molecular analysis using ELISA did not reveal any significant difference between the groups. Based on these results, we predict that RF methods can be used as an alternative method in stem cell therapies.