Hastanede çalışan sağlık çalışanlarının bireysel ve aile yaşamlarında afete hazırlık durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of disaster preparedness in the individual and family lives of hospital healthcare workers
- Tez No: 980071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR KARAKULLUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tanımlayıcı araştırma, sağlık çalışanlarının bireysel ve aile yaşamlarındaki afete hazırlık durumlarını değerlendirilmek ve ikamet ettikleri adreste yaşayan komşularının afete hazırlık durumlarını karşılaştırarak toplumdaki diğer bireylere göre farklılaşma gösterip göstermediğini de ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi sağlık çalışanı ile bu çalışanların komşularından olmak üzere 618 kişi oluşturmuştur. Veriler,“Sosyodemografik ve Kişisel Özellikler”,“Afet Hazırbulunuşluk Ölçeği”,“Genel Afet Hazırlık İnanç Ölçeği”ve“Afete Hazırlık Kontrol Listesi”kullanılarak toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ise ortalama, standart sapma, ortanca, minimum, maksimum, çeyrekler arası (Q1-Q3) değerler şeklinde verilmiştir. Bağımsız iki grup arasında sayısal değişkenlerin karşılaştırılmasında; normal dağılım koşulunun sağlandığı durumlarda Student-t Test, sağlanmadığında ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Bağımsız üç ve üzeri grup arasında sayısal değişken karşılaştırmaları; normal dağılım koşulu sağlandığında One Way ANOVA, sağlamadığında Kruskal-Wallis testi ile değerlendirilmiştir. Bağımsız kategorik verilerin karşılaştırılmasında ki-kare testi kullanımıştır. Sayısal veriler arasındaki ilişkide Spearman korelasyon testinden faydalanılmıştır Sağlık çalışanı ve komşusu arasındaki sayısal değişkenlerin karşılaştırılmasında yaş değişkeninin etkisinin kaldırılması için ANCOVA testi kullanılmıştır. Tüm testlerde istatistiksel önemlilik seviyesi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Afet ile ilgili eğitim alan, afet ile ilgili tatbikata katılan ve ilimize yönelik afet risklerini bilen sağlık çalışanlarının afete hazırlık düzeylerinde istatistiksel olarak önemli farklılık saptanmıştır. Çalışmamızın diğer önemli sonucu sağlık çalışanlarının bireysel ve aile yaşamlarındaki hazırlık düzeylerinin, komşularına kıyasla istatistiksel olarak önemli düzeyde daha yüksek olduğudur. Sağlık çalışanlarının afetlere yönelik eğitim ve tatbikatlara katılımlarının afetlere hazırlık düzeylerine etkisi göz önünde bulundurulduğunda, eğitim ve tatbikatların sürekliliğinin sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to evaluate the disaster preparedness of healthcare workers in their personal and family lives, and to compare it with the preparedness of their neighbors living at the same address, in order to determine whether it differs from other individuals in the community. The study sample consisted of 618 participants, including healthcare workers from Karadeniz Technical University Farabi Hospital and their neighbors. Data were collected using the“Sociodemographic and Personal Characteristics Form,”the“Disaster Preparedness Scale,”the“General Disaster Preparedness Belief Scale,”and the“Disaster Preparedness Checklist.”Descriptive statistics were presented as frequencies and percentages for categorical variables, and as mean, standard deviation, median, minimum, maximum, and interquartile range (Q1–Q3) for numerical variables. For comparisons of numerical variables between two independent groups, the Student's t-test was used when the assumption of normality was met, and the Mann–Whitney U test was applied when this assumption was not satisfied. For comparisons among three or more independent groups, One-Way ANOVA was used when normality assumptions were met, or the Kruskal-Wallis test otherwise. Chi-square test was used for comparisons of categorical variables. Spearman correlation analysis was used to examine relationships between numerical variables. Analysis of Covariance (ANCOVA) was applied to compare numerical variables between healthcare workers and their neighbors, controlling for the effect of age. Statistical significance was set at p<0.05. The results showed statistically significant differences in disaster preparedness levels among healthcare workers who had received disaster-related training, participated in disaster drills, and were aware of the disaster risks in the region. Another important finding was that the preparedness levels of healthcare workers in their personal and family lives were significantly higher compared to their neighbors. Considering the effect of disaster-related training and drills on preparedness levels, it is recommended that such educational activities be conducted continuously.