Tekstilde mekanik nakış makinelerinin elektronik kontrol yazılımı
Electronic control software of the mechanical embroider machines in texile
- Tez No: 98018
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
ÖZET Tekstil'de Mekanik Nakış Makinalannm Elektronik Kontrol Yazılımı konulu yüksek lisans tezinin genel işlevleri, topluma sağlayacağı faydalan, ulaşılmak istenen amaçlar kısaca şöyle açıklanabilir. Nakış 2000 ismi verilen ve Borland Delphi 3.0 görsel programlama diliyle gerçekleştirilen bu yazılımın genel işlevleri şu şekilde özetlenebilir. Bunlardan ilki resmin yüklenme aşamasıdır. Desen, nakış 2000 ortamına yazılımın kendi bileşenleri, herhangi bir resim editörü veya tarayıcı kullanılarak üç farklı yöntemle aktarılabilir. Desen yüklendikten sonra yazılımın yerine getirmesi gereken en önemli işlev, desen içerisindeki tüm renklerin ve parçaların otomatik olarak tespit edilmesidir. Ayrıca nakış 2000 yazılımı, tespit edilen parçalan farklı açılarda doldurabilmek için çeşitli bileşenler sunmaktadır. Ekran üzerinde işlenmek üzere hazır hale getirilmiş desenlerin kumaş üzerine de işlenebilmesi için, program paralel porttan sinyal üretmektedir. Üretilen sinyaller elektronik arayüzde değerlendirilerek, sabit dikiş iğnesinin altındaki kasnağın çeşitli yönlerde hareketini sağlayan iki adım motoru kontrol edilir. Böylece ekrandaki şekil kumaş üzerine de işlenmiş olur. Bu çalışmanın en önemli özelliği endüstriye yansıyabilecek nitelikte olmasıdır ki, çalışmanın asıl amacıda budur. Birer bacasız fabrika olarak nitelendirilebilen nakış atölyelerinin bir kısmında tezgahlar, çalışma prensibi ve yapısı nedeniyle teknolojinin oldukça gerisinde kalmıştır. Amaçlanan bu tezgahların, bilgisayarla kontrol edilmesidir. Böylece tezgahların üretmiş olduğu desenlerin daha kaliteli olması sağlanacaktır. Yazılımın şu andaki durumu istenen işlevleri yerine getirebilecek seviyede bulunmaktadır. Ancak tüm programlarda olduğu gibi nakış 2000 yazılımı da yeniliğe açıktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT My high licensee thesis work subject which is about the electronic control software of the mechanical embroider machines, main functions, the benefits to the people and main goals can shortly be explained as following. We can summarize the software of main functions, which I gave the name of nakış 2000 and made real by borland delphi 3.0 visual programming language, like this. The first of them is the level of picture commitment. We can transfer the design into nakış 2000 condition by using a scanner or a picture editor or own component of the software in 3 different types. After the design is loaded, the main function of the software is to establish all the colours and parts automaticly which is in the design. Besides the software of nakış 2000 shows us different components whore software is established parts to fill in different views. The programme produces signal from parallel port which prepared designes for embroider on screen, can be embroider on fabric, too. Two sitep engine, which provides the movement in different directions of the hoop under the stable sewing needle, is controlled by judging the produced signals in electronic interface. Thus, the shape which is on the screen is emproided on the fabric. The general functions of nakış 2000 software are briefly in this manner. The most importing property of our working is tobe at the quality which will be able to reflect to the society that is our main aim. At one part of embroidery workshops which we can quality them as factory whitout chimney, workbenches have remained behind tecnology becuse of working princible and its struder. Our aim is to control these workbenches with computer. Thus, to be more qualified of figures which was produced by workbenches, will be provided.